idvazba: 9039
šablona: stranka_novinky
čas: 28.9.2023 22:00:45
verze: 5351
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
idvazba: 9039
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'upkoo.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/home'
iduzel: 7967
path: 8548/7925/7928/7937/7967
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Setkání absolventů u příležitosti 70. výročí založení Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší proběhlo 14. 9. 2023 v Uhelně. Akci lze hodnotit za velmi zdařilou, celkem se sešlo téměř 90 absolventů, kteří zavzpomínali na léta strávená na Alma mater. Velké poděkování patří sponzorům za finanční podporu akce, ale i podporu modernizace ústavu, jmenovitě: GasNet CZ, Ško-Energo, NET4GAS, ALS - Czech Republic, Swagelok, RWE Gas Storage a PPD Pražská plynárenská distribuce.
Autor: Alice Vagenknechtová

13. 9. 2023 se uskutečnila zajímavá exkurze zaměstnanců a studentů našeho ústavu a spřáteleného Ústavu technologie ropy a alternativních paliv do Vřesové.
Palivový kombinát Vřesová, patřící pod Sokolovskou uhelnou, a.s., byl uveden do provozu již v roce 1969 - pro tlakové zplynění uhlí. I přes velké investice do modernizace a ekologizace byl však provoz kombinátu v roce 2020 ukončen a v současné době funguje jako teplárna.
Autor: Alice Vagenknechtová

V pondělí 24. 7. 2023 absolvovali 2 kolegové z Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší velmi zajímavou exkurzi na teplárně v Mladé Boleslavi, kterou provozuje firma ŠKO-ENERGO, s.r.o. Teplárna je v procesu přestavby ze spalování hnědého uhlí na směs biomasy, konkrétně dřevní štěpky a rostlinných pelet.
Aktuálně teplárna disponuje dvěma fluidními kotli s cirkulující vrstvou (CFB), přičemž každý produkuje 140 t/h páry (535 °C, 12,5 MPa). Kotle nesou označení K80 a K90. A právě do vnitřních prostor fluidních kotlů při jejich odstávce měli možnost kolegové nahlédnout.
Autor: Alice Vagenknechtová

Česko-vietnamské podnikatelské fórum zorganizovalo Velvyslanectví Vietnamu v České republice a Hospodářská komora ČR za účelem usnadnění spolupráce mezi Vietnamem a Českou republikou. Cílem akce bylo podpořit provádění dohod o spolupráci a vytvořit příležitosti pro partnery z obou zemí, aby se propojili a hledali vyhlídky na spolupráci.
Účast VŠCHT Praha na fóru byla vnímána jako příležitost k posílení spolupráce a výměny zkušeností mezi českými a vietnamskými partnery. Experti a poradci VŠCHT Praha vyjádřili důvěru Hospodářské komoře ČR a Vietnamské ambasádě jako spolehlivým partnerům, kteří mohou usnadnit spolupráci a poskytnout podporu výzkumným a vzdělávacím institucím v obou zemích. VŠCHT Praha zdůraznila svůj závazek k posílení bilaterálních vztahů s Vietnamem, zejména v oblastech průmyslové a komerční biotechnologie, chemických materiálů, pryže a plastů, technologie přeměny a skladování energie, využití pevných biopaliv a kvality městského ovzduší. Univerzita vyjádřila ochotu pokračovat v úsilí o posílení spolupráce, včetně výměny odborníků, společných výzkumných témat a projektové spolupráce na všech úrovních.
Autor: Van Minh Duong

Pan prorektor Pospíšil a pan proděkan Hlinčík se 20. 6. 2023 zúčastnili slavnostního otevření vodíkové stanice Čepro v Mstěticích u Prahy, která je v provozu od května 2023 a slouží pro plnění všech typů vodíkových vozidel. Akce probíhala za účasti ministra financí Zbyňka Stanjury a ministra dopravy Martina Kupky. Rozvoj vodíkových technologií patří mezi hlavní pilíře boje proti klimatickým změnám. Vodík má 2 – 3x vyšší energetický obsah v porovnání s konvenčními palivy vztaženo na jednotku hmotnosti paliva. Vodíková stanice Čepro se skládá z kontejneru pro nechlazené plnění s jedním výdejním místem a umožňuje plnit do tlaku 350 a 700 bar. Více informací zde: https://www.ceproas.cz/produkty-a-sluzby/vodikova-plnici-stanice Autor: Tomáš Hlinčík

Srdečně Vás zveme na setkání absolventů pořádané u příležitosti 70. výročí založení našeho ústavu - Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší (dříve Ústavu plynárenství, koksochemie a ochrany ovzduší, popř. Katedry koksárenství a plynárenství).
Společenské setkání absolventů se bude konat 14. 9. 2023 od 15:00 v prostorách Uhelny (VŠCHT, budova A). Pro zájemce bude také připravena možnost exkurze na náš/váš ústav.
Neváhejte toto pozvání předat také svým spolužákům, abychom se, po 5 letech, opět sešli v co největším počtu.
Potvrďte, prosím, svou účast prostřednictvím mailu na: lenka.jilkova@vscht.cz

V pondělí 5. 6. 2023 proběhly na Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší obhajoby diplomových prací a státní závěrečné zkoušky studentů Bc. Adama Přibyla a Bc. Dominika Tománka.
Oba studenti úspěšně zvládli obhajobu své diplomové práce i samotnou státní závěrečnou zkoušku.
Gratulujeme!
Autor: Alice Vagenknechtová

Ve středu 24. května 2023 proběhla na Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší úspěšná obhajoba dizertační práce Ing. Lenky Jílkové.
Obhájená disertační práce byla zaměřena na problematiku produkce kapalných paliv kopyrolýzou uhlí a látek bohatých na vodík.
Moc gratulujeme!
Autor: Alice Vagenknechtová

4. května 2023 se na VŠCHT v Uhelně konala zajímavá přednáška společnosti GasNet, s.r.o. na téma Současnost a budoucnost plynu.
Přednášející Ing. Humhal, Ing. Pasková, Ph.D., Ing Ostatnický, Ph.D., Ing. Komendová , Ing. Mach a Bc. Přibyl ve své společné přednášce informovali posluchače o současné kvalitě plynu, detailně se zaměřili na problematiku biomethanu a jeho vtláčení do plynárenské sítě či představili nové trendy v plynárenství, které jsou aktuálně směřovány k možnosti využití vodíku. Děkujeme firmě GasNet, s.r.o. za skvělou přednášku!
Autor: Alice Vagenknechtová

27. dubna 2023 se studenti našeho ústavu díky společnosti GasNet, s.r.o. zúčastnili zajímavé exkurze. Navštívili mobilní čerpací stanici LNG v Klecanech. Detailně si prohlédli předávací regulační a odorizační stanici v Makotřasech a mohli vidět, jak se staví (opravuje) plynovod. Děkujeme firmě GasNet, s.r.o. za skvělou akci.
Autor: Alice Vagenknechtová

Vedoucí ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší, doc. Ing. Tomáš Hlinčík, Ph.D., se 24. dubna 2023 zúčastnil semináře k reformě a aktuálním výzvám doktorského studia. Seminář se konal pod záštitou MŠMT ČR na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a doprovází reformu doktorského studia se zaměřením na připravovanou podobu reformy.
Doc. Hlinčík na semináři prezentoval problematiku zapojení doktorských studentů do praxe a tvůrčí činnosti.
Autor: Alice Vagenknechtová

Ve spolupráci s firmou RWE Gas Storage, s.r.o. proběhlo ve čtvrtek 20. dubna 2023 na VŠCHT na Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší zajímavé testování termokamery, která se používá k detekci úniku různých druhů plynů. Termokamera může detekovat malé úniky vzdálené několik metrů nebo velké úniky stovky metrů daleko. Zdokumentováno fotografiemi i videem z testování.
Autor: Alice Vagenknechtová

Ve čtvrtek 4. 5. 2023 proběhne na VŠCHT v Uhelně od 15 – 17h zajímavá přednáška společnosti GasNet, s.r.o. na téma Současnost a budoucnost plynu.
Bude představeno současné plynárenství s ohledem na transformaci, jejíž cílem je nízkoemisní budoucnost udržitelné energetiky. Dozvíte se informace o současném plynárenství, kvalitativních parametrech stávajících mixů plynů (tranzitní zemní plyn, biomethan či přírodní plyny tuzemské těžby) a o možnosti využití vodíku a biometanu v plynárenství.
Autor: Alice Vagenknechtová

Díky společnosti GasNet, s.r.o. mohli studenti 2. ročníku magisterského studia 12. 4. 2023 navštívit vodíkový polygon v německém Bitterfeld - Wolfen. H2-Infra polygon se zaměřuje na výzkum bezpečnostních, environmentálních a také ekonomických aspektů případné distribuce čistého vodíku. Probíhají zde testy na plynárenských zařízeních v podmínkách simulujících reálné situace, s cílem zjistit chování plynu pro budoucí využití a zaručení bezpečnosti dodávek. Více informací zde: https://www.dbi-gruppe.de/h2-infra.html
Autor: Alice Vagenknechtová

Ve středu 8. února 2023 proběhla na Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší další úspěšná obhajoba dizertační práce.
Ing. Veronika Šnajdrová řešila problematiku Methanizace vodíku a oxidu uhličitého.
Gratulujeme!
Autor: Alice Vagenknechtová

V pondělí 30. ledna 2023 proběhla na Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší úspěšná obhajoba dizertační práce Ing. Kateriny Manevy Mitrovikj.
Obhájená závěrečná práce byla zaměřena na problematiku intenzity dálničního provozu a koncentrace oxidů dusíku v prostředí tunelů. Gratulujeme!
Autor: Alice Vagenknechtová

Ve středu 7. 12. 2022 se uskutečnila exkurze studentů z Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany prostředí ve firmě ŠKO-ENERGO v Mladé Boleslavi. Studentům se naskytla možnost prohlédnout si téměř celou teplárnu, včetně výstupu až nad fluidní kotel. ŠKO-ENERGO je společnost, která zajišťuje veškeré energie pro ŠKODA AUTO a teplo pro město Mladá Boleslav. Vyrábí a distribuuje ekologicky čisté energie s využitím bezuhlíkatých technologií.
Autor: Alice Vagenknechtová

Ve čtvrtek 24. listopadu 2022 proběhla na Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší každoroční akce - Studentská vědecká konference. Sekce s názvem Paliva a ochrana ovzduší se zúčastnilo celkem 8 studentů, kteří představili své vědecké práce.
Vítězem se stal Bc. Dominik Tománek s příspěvkem Porovnání různých metod impregnace niklových katalyzátorů.
Společnost NET4GAS, s.r.o. se stejně jako v minulých letech velmi významně finančně podílela na sponzorování této akce, za což velmi děkujeme.
Současně děkujeme také firmám ŠKO-ENERGO, s.r.o. a RANIDO, s.r.o. za štědré sponzorské dary.
Autor: Alice Vagenknechtová
![]() |
![]() |
![]() |

Ve dnech 10. a 11. se v Národní technické knihovně konala, v rámci doprovodných akcí českého předsednictví Rady EU, Konference znalostí, výzkumu a vzdělávání (KRECon 2022).
Konference se zúčastnili mezinárodní i tuzemští odborníci z oblastí výzkumu, vývoje, inovací a vzdělávání, včetně vedoucích pracovníků a výzkumníků z VŠCHT.
Konference byla rozdělena do 3 sekcí, které byly propojeny panelovou diskuzí:
- Sekce 1: Efektivní doktorská příprava a vzdělávání hraje zásadní roli ve struktuře univerzity tím, že poskytuje podporu doktorandům a jejich školitelům při jejich profesním rozvoji. Může zajistit, že všem doktorandům napříč všemi obory bude poskytován stejné vysoce kvalitní podmínky pro výzkum a školení přenosných dovedností. Instituce by měly vytvořit strategii za účelem zlepšení a zatraktivnění pracovních podmínek výzkumníků v rané fázi kariéry a připravit je na jejich roli jako hnací síly inovací ve společnosti.
- Sekce 2: Byla diskutována vědecká kariéra v různých odvětvích: ve výzkumu na akademické půdě i mimo ni, ve veřejných a soukromých institucích nebo zakládání vlastních podniků. Kromě propagace postupů otevřené vědy si akademická obec nadále mnohem více cení a zaměřuje se na publikace v časopisech s vysokým impaktním faktorem. Kromě toho byla hodnocena společenská angažovanost, interdisciplinární a mezisektorová mobilita nebo spolupráce s průmyslem a společností, zajišťování grantů.
- Sekce 3: Osvědčené postupy pro doktorandskou přípravu a vzdělávání zvýšily počet doktorandů v Evropě, což zcela změnilo kariérní vyhlídky držitelů Ph.D. Jednou z výzev postdoců je současná situace, kdy jsou pracovní příležitosti v akademické sféře omezené a zároveň roste potřeba přenášet jejich znalosti a dovednosti do neakademických sektorů.
Panelová diskuse: Budoucnost doktorského studia a vzdělávání:
- Přiměřená příprava doktorandů na výzkumnou kariéru v akademii i mimo ni
- Problém s identifikací příslušných dovedností pro individuální rozvoj
- Supervize a přenositelné dovednosti v doktorských programech pro získání potřebného vzdělání a zkušeností.
- Priority pro vlády, univerzity a výzkumné instituce.
- Podporujte doktorandy školením a postupy v oblasti otevřené vědy a také posilujte mezinárodní a meziodvětvovou spolupráci
Více informací na: https://krecon.cz/event/5/
Autor: Van Minh Duong

Další z cyklu přednášek v rámci projektu Krušnohoří – Nové ideje pro udržitelnou budoucnost proběhla 8. 11. 2022 na střední škole aplikované chemie Educhem v Meziboří.
Doc. Ciahotný představil 2 prezentace, které se tematicky věnovaly problematice omezování klimatických změn a také problematice zemního plynu s ohledem na současnou situaci.
Přednášky byly hodnoceny velmi kladně.
Autor: Alice Vagenknechtová

Za přítomnosti pana Vojtěcha Meravého a Ing. Lenky Tothové, zástupců společnosti NET4GAS, byly 2. 11. 2022 uděleny dvě motivační stipendia ve výši 25 000 Kč. Motivační stipendium získal Bc. Adam Přibyl a Bc. Dominik Tománek za mimořádné studijní výsledky v akademickém roce 2021/2022.
Motivační stipendium bylo poskytnuto díky štědré finanční podpoře společnosti NET4GAS, s.r.o., generálního partnera Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší.
Studenti Přibyl a Tománek jsou již 19. a 20. studenty, kterým se motivační stipendium podařilo získat.
Autor: Alice Vagenknechtová


Úspěšná přednáška na letní škole pro středoškolské učitele chemie (Grenn Deal – peklo nebo ráj?) vyvolala lavinu žádostí středoškolských učitelů o přednesení podobných přednášek pro studenty na jejich školách.
Ve dnech 17. a 18. 10. 2022 proběhlo celkem 5 přednášek také na Gymnáziu v Třinci. Doc. Ciahotný, dr. Staf a Ing. Hlaváček svými přednáškami zaujali široké spektrum posluchačů a oprávněně si zaslouží velké uznání.
Pozitivní reakce přímo z Gymnázia v Třinci si můžete přečíst zde: https://www.gymtri.cz/skvele-prednasky-z-vscht/
O přednášky vědeckých pracovníků z Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší je skutečně velký zájem. Všechny přednášky mají ze strany posluchačů z řad studentů velmi pozitivní ohlas.
- Gymnázium Sokolov: 5. 10. 2022, celkem 4 přednášky (2 x fotovoltaika – dr. Staf + 2 x - Retrofit uhelného kotle na biomasu – Ing. Hlaváček)
- Gymnázium Sedlčany: 7. 10. 2022, 1 přednáška - Fotovoltaika – dr. Staf
- Střední škola diplomacie a veřejné správy Most: 11. 10. 2022 – 1 přednáška - Klimatické změny – doc. Ciahotný
- Střední škola diplomacie a veřejné správy Most: 12. 10. 2022 – 1 přednáška - Fotovoltaika – dr. Staf
- Střední škola diplomacie a veřejné správy Most: 14. 10. 2022 – 1 přednáška - Zemní plyn – jak dlouho nám vydrží? – dr. Kyselová
- Gymnázium Jablonec n. Nisou: 14. 10. 2022 – 3 x přednáška - Klimatické změny – doc. Ciahotný
- Gymnázium Třinec: 17. 10. 2022 – 3 přednášky – Ze života CO2 – Ing. Hlaváček, Fotovoltaika – dr. Staf, Retrofit uhelného kotle – Ing. Hlaváček
- Gymnázium Třinec: 18. 10. 2022 – 2 přednášky – Klimatické změny – doc. Ciahotný; Zemní plyn – jak dlouho nám vydrží? – doc. Ciahotný
Autor: Alice Vagenknechtová


Ve středu 7. 9. 2022 proběhly na Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší obhajoby diplomových prací a státní závěrečné zkoušky studentů Bc. Terezy Kozákové a Bc. Martina Burjánka.
Oba studenti úspěšně zvládli jak obhajobu své diplomové práce, tak i samotnou státní závěrečnou zkoušku.
Gratulujeme!
Autor: Alice Vagenknechtová

Od 1. 9. 2022 se stal novým vedoucím Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší doc. Ing. Tomáš Hlinčík, Ph.D. Nahradil tak ve funkci doc. Ing. Karla Ciahotného, CSc., který působil v čele ústavu od roku 2006.
Autor: Alice Vagenknechtová
Dne 27. 8. 2022 zemřel ve věku 92 let doc. Ing. Miloš Beneš, CSc., který působil v letech 1991 - 1994 jako vedoucí Ústavu plynárenství, koksochemie a ochrany ovzduší. Čest jeho památce.
Autor: Alice Vagenknechtová

Ve dnech 23.–25. srpna 2022 proběhl na VŠCHT již 36. ročník Letní školy pro středoškolské pedagogy a studenty středních škol, zaměřený na širokou oblast chemických technologií a produktů v každodenním životě.
Kromě zajímavých přednášek v NTK probíhaly na VŠCHT také laboratoře pro studenty, ale i středoškolské pedagogy.
Přednáška Doc. Ciahotného a Ing. Hlaváčka s názvem Green Deal – peklo nebo ráj? sklidila u posluchačů pozitivní ohlasy.
Autor: Alice Vagenknechtová
Další zajímavý rozhovor o LNG s doc. Ing. Tomášem Hlinčíkem, Ph.D. pro zpravodajství iDNES.cz lze sledovat zde: https://www.idnes.cz/technet/veda/rozstrel-plyn-hlincik-vscht-lng-terminal-problemy.A220727_075825_veda_vov
Autor: Alice Vagenknechtová
Rozhovor pro ČT24 s doc. Ing. Tomášem Hlinčíkem, Ph.D. na téma přepravy zkapalněného zemního plynu můžete sledovat zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/11412378947-90-ct24/222411058130711/ (od 1h 17min).
Autor: Alice Vagenknechtová

Prejeme všem klidné letní měsíce a v září se těšíme na nové studenty.
Autor: Alice Vagenknechtová

22.6.2022 proběhla na Vítězném náměstí zábavná vědecká laboratoř VědaFest.
V rámci nabitého programu, s účastí mnoha českých vysokých škol, se na svém stánku představili i zástupci palivářských oborů pod společným mottem Recyklace bez legrace.
Díky Vítkovi Šrámkovi za propagaci.
Autor: Alice Vagenknechtová

V rámci známé hudební akce Rock For People se v polovině června představila na festivalu i naše Fakulta technologie ochrany prostředí.
Kolegové na stánku diskutovali s příchozími na téma recyklace starých pneumatik a co lze ještě dělat se solárními panely, když doslouží.
Součástí účasti FTOP na festivalu bylo také vystoupení profesora Vladimíra Kočího - v rámci panelu Oběhové hospodářství a LCA.
Autor: Alice Vagenknechtová

V úterý 7. 6. 2022 proběhla obhajoba diplomové práce a státní závěrečná zkouška studenta Bc. Jakuba-Vojtěcha Ballka, který se ve své práci věnoval problematice sCO2 a odstraňování vlhkosti z tohoto média.
Student Ballek úspěšně zvládl jak obhajobu diplomové práce, tak i samotnou státní závěrečnou zkoušku. Gratulujeme novému inženýrovi v oblasti plynárenství!
Autor: Alice Vagenknechtová

Ve dnech 30. 5.–3. 6. 2022 se studenti našeho ústavu Bc. Jakub-Vojtěch Ballek a Adam Vojtovič zúčastnili v pražské Michli zajímavé akce týkající se plynárenství – Letní plynárenské školy.
Návštěvníci akce se zde seznámili jak s historií plynárenství, tak s aktuálním podobou odvětví a vývojem do budoucna.
V dalších dvou dnech studenti navštívili hraniční předávací stanici v Lanžhotě na Moravě a podzemní zásobník plynu v Tvrdonicích. Ve čtvrtek 2. 6. 2022 absolvovali prohlídku paroplynové elektrárny v Počeradech. Poslední den akce byl věnován technologiím kogenerace, trigenerace nebo biomethanu.
Autor: Alice Vagenknechtová

Ve středu 11. 5. 2022 proběhl v loděnici ČVUT v Malé Chuchli závod dračích lodí, kdy proti sobě bojovaly dvacetičlenné týmy z různých fakult nejenom VŠCHT, ale i ČVUT.
Závodilo se na dráze o délce 250m.
Posádka FCHT a FTOP byla spojena, stejně tak posádka FPBT a FCHI.
Za Ústav plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší se závodu zúčastnil student DSP Ing. Vít Šrámek a také student 2. ročníku navazujícího magisterského studia Bc. Jakub-Vojtěch Ballek.
Akce probíhala jako součást Šípkova poháru, Dračí lodě byly poslední disciplínou.
Autor: Alice Vagenknechtová

Na Plese chemiků byla dne 28. 4. 2022 v Národním domě na Vinohradech předána Ing. Marku Stafovi, Ph.D. cena Vitriol – studentská cena pedagogům.
Studentská cena Vitriol je ocenění, které udělují studenti nejoblíbenějším pedagogickým i nepedagogickým pracovníkům na VŠCHT. Cílem je ocenit práci těch, kteří nad rámec svých pracovních povinností inovují výuku a dokáží strhnout studenty pro svůj obor svým zápalem a vědomostmi při přednáškách. Jsme rádi, že jedním z takových pedagogů je i zaměstnanec Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší.
Jako nepedagogický pracovník byla studenty zvolena paní Šárka Dintarová z děkanátu FTOP.
Gratulujeme!
Autor: Alice Vagenknechtová
Grémium pro odborné plynárenské vzdělávání je odborným orgánem zřízeným Českým plynárenským svazem za účelem strategického a metodického působení v oblasti odborného plynárenského vzdělávání. Cílem tohoto grémia je vypracovat a uplatnit ucelený systém vzdělávání v oboru a dát ho do souladu s potřebami oboru plynárenství. Je tedy významným krokem nominace zástupce za Ústav plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší VŠCHT Praha v Grémiu pro odborné plynárenské vzdělávání .
Novým členem Grémia pro odborné plynárenské vzdělávání v rámci ČPS byl zvolen doc. Ing. Tomáš Hlinčík, Ph.D. Gratulujeme!
Autor: Alice Vagenknechtová
Časopis PLYN publikuje odborné články týkající se obchodní, legislativní, ekonomické, marketinkové a personální problematiky plynárenství, plynárenské techniky a technologie a oborů s plynárenstvím souvisejících a články o technologiích v plynárenství používaných (například IT), dále aktuální články a zprávy o důležitých událostech v plynárenství českém i světovém. Nedílnou součástí časopisu jsou i články zaměřené na vědecko-výzkumné aktivity v oboru plynárenství.
Je tedy velkou ctí, že se vedoucí Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší - doc. Ing. Karel Ciahotný, CSc. stal novým členem redakční rady časopisu PLYN. Gratulujeme!
Autor: Alice Vagenknechtová

Dne 6. 4. 2022 se tři zaměstnanci našeho ústavu podíleli na odborném testování ve výzkumném centru CirkTech, které se zabývá výzkumem pokročilých mechanických a chemických procesů pro cirkulární ekonomiku.
Autor: Alice Vagenknechtová
Dne 31. 3. 2022 byli do nového výboru ZO VOS VŠCHT Praha zvoleni hned 2 zástupci Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší, Ing. Marek Staf, Ph.D. a Ing. Alice Vagenknechtová, Ph.D. Gratulujeme!
Autor: Alice Vagenknechtová

Jeden týden, který vám otevře (ply)NOVÉ obzory vaší budoucnosti
Přední tuzemské plynárenské firmy nabízejí možnost přihlásit se na Letní plynárenskou školu, probíhající 30. 5.–3. 6. 2022.
Během pěti dnů se seznámíte s těmi nejmodernějšími technologiemi, na jejichž vývoji a rozvoji se můžete podílet, současně navštívíte vybrané plynárenské provozy.
To vše vám může pomoci nejen k výběru své bakalářské či diplomové práce, ale také budoucího povolání.
V případě zájmu pošlete motivační dopis v rozsahu 1x A4 na email: vzdelavani@cgoa.cz nejpozději do 9. 5. 2022.
Zaslané motivační dopisy posoudí předseda Grémia pro odborné plynárenské vzdělávání, který vybere 10–15 zájemců a nejpozději do 16. 5. 2022 jim potvrdí účast.
Vybraným studentům Český plynárenský svaz zajistí po dobu trvání školy dopravu, stravování i ubytování.
Více informací v letáčku nebo na: http://lps.cgoa.cz/
Autor: Alice Vagenknechtová

Poznejte s námi technologie energetického a surovinového přechodu!
Změna energetické koncepce, konec éry uhlí, výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů – s těmito pojmy se setkáváme denně. Ale dokážeme si vůbec představit, jak se opravdu dostane elektřina až do zásuvek? Co se vlastně děje v bioplynovém reaktoru? A jak funguje výroba energií v našem regionu – krásném Krušnohoří?
Pro lepší poznání všech těchto témat se spojili čeští a němečtí partneři projektu Krušnohoří – nové ideje pro udržitelnou budoucnost podporovaného z prostředku EU, aby vytvořili nabídku doplňkových vzdělávacích aktivit pro studenty SŠ v regionu Krušnohoří/Erzgebirge.
V rámci projektu Krušnohoří – nové ideje pro udržitelnou budoucnost se mohou studenti zúčastnit odborných seminářů, exkurzí, projektových dnů či demonstrační projektů, na kterých se podílejí 3 výzkumné instituce:
- Technická univerzita Bergakademie Freiberg,
- Vysoká škola chemicko-technologická v Praze,
- Výzkumný ústav pro hnědé uhlí a.s., Most.
Více informací k projektu zde: https://blogs.hrz.tu-freiberg.de/erz2022/
Autor: Alice Vagenknechtová
![]() |
![]() |
![]() |

Dne 9. 3. 2022 proběhl v respiriu budovy B VŠCHT veletrh pro budoucí magisterské studenty.
Ing. Ondřej Hlaváček zde propagoval specializaci našeho ústavu Plynná a pevná paliva v rámci studijního programu Energie a paliva.
Více informací zde: https://studuj.vscht.cz/studijni-programy/program/N201/#spec-N201B
Autor: Alice Vagenknechtová

Dne 19. 2. 2022 proběhl na VŠCHT Praha Den otevřených dveří, zaměřený na propagaci studia na vysoké škole chemického směru.
Pro zájemce o studium z řad středoškolských studentů bylo připraveno mnoho zajímavých prezentací a praktických pokusů.
Kromě propagace našeho Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší byl prezentován také projekt Krušnohoří – nové ideje pro udržitelnou budoucnost, který nabízí studentům mnoho vzdělávacích aktivit.
Autor: Alice Vagenknechtová

Ve čtvrtek 3. 2. 2022 došlo k podepsání dohody o těžební činnosti v polském hnědouhelném Dole Turów. Dohodu podepsali premiéři Morawiecki a Fiala a ukončili tak několik let táhnoucí se spor.
Hlavním výstupem této dohody je částka 45 miliónů eur. Tu polská strana poslala do ČR již v pátek a Česká republika tak stáhla svou žalobu na Polsko u Soudního dvora EU.
Polsko se v dohodě zavázalo, že nebude dále rozšiřovat rozsah těžby směrem k českým hranicím a že těžební jáma nebude prohloubena více než 30 metrů pod úroveň moře, dokud:
- nebude postaven zemní val za účelem snížení hluku, prašnosti a světelného znečištění. Ministerstvo uvedlo, že součástí valu by měla být stále zelená stěna, o kterou bude pečovat polská strana. Světelné znečištění by mělo být sníženo i modernizací osvětlení těžebních strojů;
- nebude dokončena podzemní bariéra, a to včetně zkoušek její funkčnost;
- nebudou splněny požadavky na monitoring (vč. 4 nových monitorovacích vrtů podzemních vod a zařazení všech monitorovacích vrtů do česko-polské monitorovací sítě). Pohyb podzemních vod bude řídicím faktorem pro další těžbu a opatření.
Obě země pak budou shodně přispívat 250 tisíci eur do tzv. Fondu malých projektů, který bude financovat regionální projekty pro zlepšení životního prostředí.
Od dohody mohou země odstoupit nejdříve po pěti letech. Dohoda bude ukončena půl roku po oznámení o odstoupení, přičemž řada ustanovení bude použitelná až do ukončení těžby (např. monitoring podzemních vod, kvality ovzduší…).
S dohodou nesouhlasí např. organizace Greenpeace, podle které je dohoda nedostatečná a nezabrání tomu, aby obyvatelé v příhraničí přišli o vodu dříve, než bude postavena podzemní stěna. Ta podle organizace navíc není plánovaná v místě, kudy odtéká voda do Turówa. Greenpeace tak chystají stížnost, kterou, podle pondělního vyjádření Nikol Krejčové, podají k Evropské komisi.
Bez ohledu na podepsání dohody a stáhnutí žaloby má Polsko zaplatit pokutu kvůli pokračování těžby v dole Turów a tudíž neuposlechnutí rozhodnutí unijního soudu o zastavení těžby. Pokuta činila od 20. září 2021 0,5 milionu eur denně (k 3. 2. 2022 je to 68,5 milionů eur). První část dluhu, 15 milionů eur, odebere Evropská komise Polsku z fondů EU po uplynutí desetidenní lhůty, 8. února to uvedl to mluvčí komise. Polsko se proti tomuto postupu Evropské komise hodlá bránit.
Zdroj fotografie:
KPRM
Zdroj:
Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Polské republiky o spolupráci k řešení vlivů těžební činnosti v povrchovém dole Turów v Polské republice na území České republiky
www.ct24.cz
www.ceskenoviny.cz
Autor: L. Jílková

Ve čtvrtek 2. 12. 2021 proběhla na Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší každoroční Studentská vědecká konference. Celkem se této akce v sekci Paliva a ochrana ovzduší zúčastnilo 8 studentů, kteří představili své vědecké práce.
Vítězem SVK se stal Bc. Jakub-Vojtěch Ballek s příspěvkem Eliminace nežádoucí vlhkosti z CO2 využívaného v energetických okruzích.
Společnost NET4GAS, s.r.o. se stejně jako v minulých letech velmi významně finančně podílela na sponzorování této akce, za což velmi děkujeme.
Současně děkujeme také firmám HPST, s.r.o. a Swagelok Česká republika, s.r.o. za sponzorské dary.
Autor: Alice Vagenknechtová

Dne 24. 11. 2021 proběhla exkurze do závodu ŠKO-ENERGO, s.r.o. pro studeny 1. a 2. ročníku magisterského studia. Účastníci byli nejprve teoreticky seznámeni s technologií výroby elektrické energie a tepla v ŠKO-ENERGO. Následně jim byl ukázán samotný provoz závodu. Studenti měli možnost vidět kotel s fluidní vrstvou, technologii čištění spalin suchou vápencovou metodou a zařízení ukládání přebytečné energie systémem Power-to-Heat.
Následovala exkurze na úpravně vod v Bradleci, kde se studenti seznámili s jednotlivými stupni úpravy a měření kvality vody pro závod Škoda v Mladé Boleslavi.
Za zajištění exkurze ústav děkuje Ing. Ondřejovi Hlaváčkovi.
Autor: Ing. Veronika. Kyselová, Ph.D.

Kvalita ovzduší se za poslední desetiletí v celé Evropské unii výrazně zlepšila. To však neznamená, že jsme vyřešili problémy se znečištěním ovzduší: znečištění ovzduší nadále způsobuje respirační a kardiovaskulární onemocnění a stále zůstává hlavní příčinou více než 360 000 předčasných úmrtí v Evropě. Vědecký výzkum nicméně ukázal, že více než polovině těchto úmrtí bylo možné předejít, pokud by členské státy EU dosáhly hodnot nové směrnice WHO pro kvalitu ovzduší, a to 5 µg/m3 pro částice polétavého prachu ve vzduchu o průměru menším než 2,5 µm (PM2,5).
Evropská komise zorganizovala ve dnech 18. a 19. listopadu 2021 v Madridu třetí evropské fórum o čistém ovzduší. Fórum se zaměřilo na popis současné situace a řešení aktuálních problémů prostřednictvím dialogu, výměny znalostí účastníků a sdílení osvědčených postupů. Fórum bylo svědkem spuštění mobilní aplikace Evropský index kvality ovzduší vyvinuté Evropskou agenturou pro životní prostředí a Evropskou komisí.
Odborníci z našeho ústavu měli příležitost diskutovat své poznatky a zkušenosti a spolehlivé postupy související s nebytovým vytápěním a silniční dopravou s více než 200 účastníky z příslušných orgánů, Evropské komise, průmyslu, vědecké komunity a občanské společnosti.
Fórum se podrobněji zabývalo šesti tématy:
- nulové znečištění: kvalita ovzduší a zdraví,
- spolupráce s městy a občany,
- propojení čistého ovzduší, klimatu a jejich „zotavení“
- znečištění ovzduší, změna klimatu a biologická rozmanitost,
- přístup ke spravedlnosti a právo na čistý vzduch,
- kvalita ovzduší: revize pravidel EU.
Po dvou dnech intenzivních diskuzí a debat skončilo fórum s jasnými výsledky:
- Aktualizovaná verze „Urban PM2.5 Atlas“, která poskytuje informace o původu znečištění ovzduší (částicemi PM2,5) ve 150 evropských městech.
- Probíhající revize pravidel EU o standardech kvality ovzduší v rámci nových doporučení WHO.
- Nadále otevřená veřejná diskuze shromažďující názory na budoucnost politiky EU v oblasti čistého ovzduší.
Fórum skončilo – ale naše úsilí o řešení znečištění ovzduší pokračuje. Evropská komise je odhodlána tyto problémy řešit a čistit vzduch v Evropě. Evropští občané si zaslouží dýchatelný vzduch, který nepředstavuje žádná významná zdravotní nebo environmentální rizika.
Autor: Duong Van Minh

Německý provozovatel plynovodní sítě Gascade uvádí, že stále trvá obrácený režim toku ruského plynu plynovodem, tedy že v současnosti proudí plyn ze západu na východ. Průtok plynu do Německa se na předávací stanici Mallnow zastavil v sobotu, větší problémy to ale podle Gascade nezpůsobuje a stav obráceného toku lze očekávat minimálně do čtvrtka.
Plynovod Jamal vede přes běloruské a polské území směrem do Německa. Zástupce polského provozovatele plynovodů uvedl, že ruský plyn přichází do země v obráceném směru, tedy ze západu na východ, ale Polsko stále dostává nasmlouvané množství.
Mluvčí společnosti NET4GAS uvedl, že tato situace bude mít na dodávky plynu do České republiky jen velmi malý vliv, jelikož ruský plyn proudí do ČR jinými přepravními trasami.
Příčiny této události nejsou prozatím objasněny. Gazprom uvedl, že své smluvní závazky vůči svým zákazníkům v Evropě plní.
Zdroj obrázku:
www.lumius.cz
Zdroj:
www.ct24.cz
www.e15.cz
www.irozhlas.cz
Autor: L. Jílková

V 31. 10. 2021 byla v Glasgow zahájena mezinárodní klimatická konference OSN The 26th UN Climate Change Conference of Parties (COP26). Konference bude ukončena v pátek 12. 11. Konference si klade za cíl zrychlit postupy k dosažení cílů stanovených v roce 2015 Pařížskou dohodou (COP21) a Rámcocou úmluvou OSN o změně klimatu, konkrétně udržet oteplování planety pod hranicí 1,5 °C v porovnání s předprůmyslovým obdobím.
Na základě Pařížské dohody budou státy řešit snižování emisí, mechanismy snižování emisí v mezinárodním obchodu, sdílení technologií a tzv. klimatické finance, tzn. finanční podporu rozvojovým zemím.
Světoví lídři vyzívají k dodržování závazků emisních limitů a důrazně připomínají naléhavost situace, např.:
- britská královna Alžběta II: „Po čase slov nadešel čas činů.“
- britský premiér Boris Johnson: „Zbývá minuta do půlnoci.“
- prezident Seychel Wavel Ramkalawan: „Už teď lapáme po dechu, abychom přežili.“
- generální tajemník OSN António Guterres: „Zahajujeme tuto klimatickou konferenci, zatímco stále směřujeme ke klimatické katastrofě. Mladí lidé to vědí. Každá země to vidí. Malé rozvojové ostrovní státy a další ohrožené země to zažívají.“
Konference se celkem zúčastní na třicet tisíc delegátů, prezidenti Číny, Ruska a Brazílie však nedorazí. Důležitou roli ve vyjednáváních nebudou hrát pouze velké a bohaté státy, ale i skupiny afrických států, nebo aliance ostrovních států. Pro některé státy se bude jednat o hledání „pohodlného“ řešení snižování emisí, pro jiné půjde doslova o otázku přežití jejich obyvatel, v souvislosti s vzestupem hladin oceánů, sílícími hurikány, či zasolováním zásob pitné vody.
Čínský prezident Si Ťin-pching zaslal do Glasgow prohlášení, v němž vyzval k důraznějším akcím a podpoře rozvojových zemí. Ruský prezident Vladimír Putin by měl účastníky konference oslovit v předem nahraném prohlášení. V pondělí Rusko schválilo dlouhodobou vládní klimatickou strategii s cílem uhlíkové neutrality do roku 2060.
V roce 2019 v Madridu na konferenci COP25 téměř žádné země nesměřovaly k uhlíkové neutralitě do roku 2050 či 2060, avšak v letech 2020 a 2021 se k tomuto cíli začalo hlásit velké množství zemí dohromady produkující tři čtvrtiny současných emisí CO2 (Čína, USA, EU, Rusko…). Rozhodujícím vlivem na oteplení bude však snížení světových emisí do roku 2030.
Česká republika nejedná v rámci klimatických konferencí samostatně, ale jako součást EU.
Zdroj:
https://ukcop26.org/
www.faktaoklimatu.cz
www.ct24.cz
Autor: L. Jílková
Autor: L. Jílková
V posledních týdnech dochází k prudkému růstu cen energií, včetně zemního plynu. Na začátku října dokonce cena plynu za 1 MWh (s dodáním v listopadu) poprvé překročila hranici 160 eur. Následně cena klesla v reakci na prohlášení ruského prezidenta Vladimíra Putina, který řekl, že Rusko zvyšuje dodávky plynu do Evropy a je připraveno stabilizovat trh.
Za růstem cen stojí podle analytiků nízké zásoby plynu, vzestup ekonomické aktivity a blížící se topná sezóna. Objevila se ale i obvinění, že Rusko uměle manipuluje s cenou zemního plynu, aby vyvíjela nátlak na zrychlení procesu spuštění nového plynovodu Nord Stream 2. Rusko obvinění popírá s tím, že Evropa neuzavřela dostatek smluv o dlouhodobých dodávkách plynu.
Na konci října nejsou kontrakty na nákup plynu pro prosinec tak extrémní jako na začátku měsíce pro listopad - činí cca 66 eur. Avšak v roce 2020 byla cena plynu za 1 MWh 15 euro, jedná se tak o více než zčtyřnásobení ceny.
Rychlý a výrazný současný nárůst ceny plynu přinutil k zastavení činnosti několik dodavatelů, v České republice se jedná například o společnost Bohemia Energy s téměř jedním milionem zákazníků. Dodavatelské firmy mají problémy i v Německu a v Británii jich několik zkrachovalo.
V reakci na tento vývoj událostí uvedla Evropská komise, že prověří rizika a přínosy společných nákupů zemního plynu.
Zdroj:
www.ct24.cz
www.eru.cz
www.irozhlas.cz
www.kurzy.cz
Autor: L. Jílková

Za přítomnosti zástupce NET4GAS, pana Vojtěcha Meravého, bylo uděleno 15. 10. 2021 studentům Bc. Jakubovi-Vojtěchovi Ballkovi a Bc. Martinu Burjánkovi motivační stipendium ve výši 25 000 Kč, a to za mimořádné studijní výsledky v akademickém roce 2020/2021. Motivační stipendium bylo poskytnuto díky finanční podpoře společnosti NET4GAS, s.r.o., generálního partnera Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší. Studenti Ballek a Burjánek jsou již 17. a 18. studenty, kterým se motivační stipendium podařilo získat.
Autor: Alice Vagenknechtová


1. října 2021 úspěšně proběhla státní doktorská zkouška Ing. Šrámka, který se ve své dizertační práci věnuje odstraňováním kyselých složek energetického plynu nad rosným bodem dehtů.
Gratulace k absolvování státní doktorská zkoušky.
Autor: Alice Vagenknechtová

Turów, který se nachází u česko-polské hranice, ohrožuje, mimo jiné, zásoby pitné vody v českých obcích. Polsko navíc usiluje o rozšíření těžby, a to přes předběžné rozhodnutí Soudního dvora EU, podle kterého mělo Polsko těžbu ukončit a za každý den provozu po tomto datu má zaplatit pokutu půl milionu eur denně.
Po jednání českých a polských politiků včetně ministrů životního prostředí 29. 9., uvedl 30. 9. ráno český ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), že „jsme se se opravdu zásadně posunuli v mnoha otázkách“. Večer však vystoupil polský ministr Kurtyka, že česká strana není ochotna přijmout dohodu a stupňuje své požadavky. Polsko podle Kurtyky nabízelo pomoc obyvatelům Libereckého kraje s vodohospodářskou infrastrukturou, územní spolupráci a nadstandardní monitoring. Podle Kurtyky se negativní výsledek jednání projeví i ve visegradské skupině.
Podle českého ministra životního prostředí Brabce byla pro Česko důležitá lhůta, po kterou by dohoda platila; Česko požadovalo dlouhodobou dohodu, Polsko prý však trvalo na podstatně kratší lhůtě platnosti. Ani jedna ze stran však neuvedla, o jakých časových horizontech se jednalo.
Žádný konkrétní termín pro další jednání není určen.
Zdroj fotografie:
ČTK (Autor: Radek Petrášek)
Zdroj:
www.ct24.cz
www.aktualne.cz
www.irozhlas.cz1
Autor: L. Jílková

V pátek 10. 9. 2021 ráno byla dokončena výstavba plynovodu Nord Stream 2, který zdvojnásobí kapacitu dodávaného ruského zemního plynu po dně Baltského moře do Evropy. Paralelní potrubí Nord Stream 1 je v provozu od roku 2011.
Projekt za 11 miliard dolarů má roční přepravní kapacitu 55 miliard metrů krychlových zemního plynu. Komerční dodávky plynu začnou až po řádném otestování, udělení certifikace a schválení německým regulačním úřadem.
Výstavba plynovodu a jeho uvedení do provozu čelila dlouhodobé kritice Spojených států amerických. Ty však v červenci uzavřely s Německem dohodu a zastavená výstavba plynovodu se na základě této dohody opět rozjela. K dalším výrazným odpůrcům tohoto projektu patří Polsko a Ukrajina, jejichž území nový plynovod obchází a nebudou již dostávat tranzitní poplatky jako doposud.
Plyn z Nord Stream 2 by měla využívat i Česká republika, která se na něj napojí novým plynovodem Eugal.
Zdroj:
https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3367766-plynovod-nord-stream-2-je-hotov-oznamil-gazprom
https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/plynovod-nord-stream-2-je-dokoncen-dodavky-plynu-zacnou-pote-co-je-povoli-nemci-1383453
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/nord-stream-2-gazprom-plynovod-stavba-ukonceni-rusky-plyn_2109101001_ban
https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/plynovod-nord-stream-2-dokonceni-gazprom-rusko-vystavba.A210910_094729_eko-zahranicni_jla
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/posledni-cast-potrubi-plynovodu-nord-stream-2-je-svarena-174008
Autor: L. Jílková

Další obhajoba, tentokrát obhajoba diplomové práce a SZZ studenta Bc. Jana Mlynára, proběhla ve čtvrtek 26. srpna 2021. Diplomová práce se zabývala problematikou modelování proudění plynu v měřicích tratích pomocí CFD. Student Mlynár úspěšně zvládl jak obhajobu diplomové práce, tak i samotnou státní závěrečnou zkoušku. Gratulujeme.
Autor: Alice Vagenknechtová

Ve středu 25. srpna 2021 úspěšně proběhla na Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší obhajoba dizertační práce Ing. Jana Beránka. Obhájená práce byla zaměřena na problematiku vývoje metod pro analýzu minoritních složek zemního plynu. Gratulujeme.
Autor: Alice Vagenknechtová

Na Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší se konaly ve čtvrtek 1. července 2021 bakalářské SZZ.
Své vědecké práce představilo celkem 5 studentů studijních programů Alternativní energie a životní prostředí a Chemie a technologie paliv a prostředí.
Všichni studenti úspěšně zvládli jak obhajobu bakalářské práce, tak i samotnou státní závěrečnou zkoušku.
Gratulujeme!
Autor: Alice Vagenknechtová

Ve čtvrtek 10. června 2021 proběhla na Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší obhajoba diplomové práce a státní závěrečná zkouška studenta Bc. Ondřeje Hlaváčka.
Předložená diplomová práce s názvem Modernizace chladicích okruhů tepláren v kontextu ekologizace provozu byla komisí, vedoucím práce i oponentem hodnocena na velmi vysoké úrovni.
Obhajobu diplomové práce i SZZ složil student Hlaváček s výborným hodnocením a obhájil s vyznamenáním.
Gratulujeme Ing. Ondřeji Hlaváčkovi k zisku červeného diplomu.
Autor: A. Vagenknechtová

Na 14. řádném sjezdu Českého plynárenského svazu konaného dne 10. 6. 2021 byl zvolen doc. Ing. Tomáš Hlinčík, Ph.D. do rady Českého plynárenského svazu za vzdělávací organizace, profesní asociace nelicencovaných plynárenských právnických nebo fyzických osob a výzkumné subjekty.
Detailní informace k náhledu zde: https://www.cgoa.cz/cps.rada/
Autor: A. Vagenknechtová

Dne 27. května 2021 proběhla úspěšná obhajoba dizertační práce Ing. Barbory Miklové na téma Odstraňování CO2 ze spalin pomocí vysokoteplotní karbonátové smyčky.
Gratulujeme!
Autor: L. Jílková

Evropský soudní dvůr dne 21. 5. 2021 rozhodl na základě žádosti ČR o okamžitém zastavení těžby v lomu Turów. Zákaz bude trvat do doby, než Soudní dvůr EU vynese konečný rozsudek ve sporu Polska s Českou republikou, která v únoru podala na Polsko v záležitosti rozšiřování lomu žalobu. Nedávno polská vláda schválila prodloužení provozu lomu do roku 2044.
Dle soudu by těžba do doby vynesení rozsudku mohla mít negativní vliv na zdraví lidí a na životní prostředí. Soudní dvůr EU nevylučuje, že před povolením rozšíření těžby bude nutné posoudit vlivy na životní prostředí. Místopředsedkyně soudu připustila, že jde o vážnou újmu na lidském zdraví a na životním prostředí, která je „v zásadě nevratná“. Polsko navíc podle soudu neprokázalo, že pozastavení těžby hnědého uhlí by mělo závažný vliv na dodávky elektřiny, energetickou bezpečnost země, či na mezinárodní obchod s elektrickou energií.
Zdroj fotografie: www.ihned.cz (Foto: Ibra Ibrahimovič)
Zdroj: www.ct24.cz
Autor: L. Jílková

Polský ministr životního prostředí Michal Kurtyka prodloužil provozovateli lomu Turów povolení k těžbě až do roku 2044, kdy dojde k vyčerpání zásob hnědého uhlí a současně přestane fungovat místní elektrárna.
Proti těžbě v tomto lomu dlouhodobě protestují úřady z České republiky i z Německa a různé ekologické organizace. Podle českého ministerstva životního prostředí těžba ohrožuje české občany, životní prostředí a množství a kvalitu podzemní vody.
Česká republika podala na postup Polska již v únoru žalobu k soudnímu dvoru EU a současně požádala o pozastavení těžby, než Soudní dvůr rozhodne. Polsko naopak v dubnu požádalo o zamítnutí únorové žádosti o pozastavení těžby. Obě strany čekají na rozhodnutí Soudního dvoru.
Zdroj fotografie: www.aktualne.cz (Foto: Jakub Plíhal)
Zdroj: www.ct24.cz
Autor: L. Jílková

Dne 4. 5. 2021 došlo v bioplynová stanici v Dětřichově u Moravské Třebové na Svitavsku k výbuchu a následně k požáru doskladňovací nádrže. Silná plastová plachta se rozletěla do cca stometrové vzdálenosti.
Podle vyšetřovatelů výbuch pravděpodobně způsobil výboj statické elektřiny. Při výbuchu se zranili tři lidé a škoda se odhaduje na jeden až dva miliony korun.
Zdroj fotografie: HZS Pardubického kraje
Zdroj:
- HZS Pardubického kraje
- www.ct24.cz
Autor: L. Jílková
Do začínajícího roku 2021 vám ze srdce přejeme mnoho pracovních a studijních úspěchů, především však pevné zdraví!
Doufáme, že se všichni budeme moci zase brzy potkávat i osobně.
Autor: L. Jílková

Evropská unie zpřísní své klimatické závazky k roku 2030, kdy by mělo dojít k poklesu emisí skleníkových plynů o 55 % vůči roku 1990. Shodli se na tom prezidenti a premiéři členských zemí EU na summitu, který se konal 10. – 11. 12. 2020. Státy se na summitu dohodly, že do roku 2050 budou klimaticky neutrální.
Konečná verze závěrů bere v potaz požadavky některých zemí východního křídla, včetně Česka, které chtěly záruku, že přechod k čistým energiím nebude mít na jejich ekonomiky drtivý dopad. Podle premiéra Andreje Babiše je dohodnutý kompromis pro Česko úspěchem, jelikož obsahuje usnesení, že si členské státy mohou „volit vlastní energetický mix a vybrat nejvhodnější technologie pro kolektivní dosažení závazku k roku 2030“. O podobnou formulaci usilovalo Česko, jelikož při odstavování uhlí chce sázet na technologie, které EU nepovažuje přímo za ekologické, ale za přechodové.
Zdroj:
https://www.consilium.europa.eu/en/meetings/european-council/2020/12/10-11/#
https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/3004229-veta-o-jaderne-energetice-v-zaverech-summitu-dava-cesku-zelenou-tvrdi-petricek
https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3003023-cilem-je-plan-ochrany-klimatu-rekl-pred-summitem-michel-dohodu-v-eu-brzdi-i-spor-o
https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/summit-eu-podporil-prisnejsi-emisni-zavazky-k-roku-2030-babis-hovori-o-uspechu-40344999
Zdroj fotografie: ČTK (ID: F202012120262501)
Autor: Lenka Jílková

Po roční pauze se opět pracuje na dostavbě rusko-německého plynovodu Nord Stream 2, kterým by měl do Evropy proudit plyn po dně Baltského moře. Projekt byl zastaven v loňském roce, když USA hrozily sankcemi podnikům spojeným s výstavbou plynovodu.
K dokončení stavby je potřeba položit cca 100 km potrubí, zbylých 90 % plynovodu je již hotových.
Parametry plynovodu: 1200 km; transport 55 miliard m3/rok, stavba – 8 miliard eur;
Zdroj:
https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/3239686-po-roce-opet-pokracuje-dostavba-plynovodu-nord-stream-2
https://oenergetice.cz/plyn/prace-pokladce-potrubi-plynovodu-nord-stream-2-byly-obnoveny
https://oenergetice.cz/evropska-unie/po-rocni-pauze-se-opet-rozebehla-dostavba-plynovodu-nord-stream-2
https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/3003113-usa-dal-smeruji-k-zakonu-proti-stavbe-plynovodu-nord-stream-2-nemecko-protestuje
Autor: Lenka Jílková

Uhelná komise, která se skládá z 19 členů z řad těžařů, akademiků i ekologů, doporučila ukončit spalování uhlí za účelem získání tepla a elektrické energie v roce 2038. Ve hře byly tři termíny ukončení využívání uhlí, a to 2033, 2038 a 2043.
Rozhodnutí komise oznámil, po jejím zasedání dne 4. 12. 2020, ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček, který byl jedním z předsedů komise. Podle ministra Havlíčka hlasovalo pro 15 členů komise, dva se zdrželi hlasování a dva byli proti.
Konečné slovo bude mít vláda, které by komise měla návrh předložit ještě do konce roku, jak uvedl ministr Havlíček. Ten také dodal, že by se rozhodnutí komise mělo přezkoumat každých pět let.
Zdroj:
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3235878-komise-zrejme-doporucila-vlade-ukoncit-vyuzivani-uhli-do-roku-2038
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/moldan-rozhodnuti-uhelne-komise-je-promeskanou-prilezitosti/1966991
https://www.lidovky.cz/byznys/energetika/uhelna-komise-doporucila-konec-uhli-v-roce-2038-finalni-rozhodnuti-musi-ucinit-vlada.A201204_093643_energetika_libs
Zdroj fotografie:
https://nymag.com/intelligencer/2018/11/2038-episode-five-bruno-macaes-on-chinas-global-future.html
Autor: Lenka Jílková
Dne 19. 11. 2020 se i na Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší konala Studentská vědecká konference. Na našem ústavu v sekci Paliva a ochrana ovzduší soutěžilo 8 studentů.
Konference se konala distanční formou, to však nemělo vliv na její dobrou úroveň.
Vítězem se stal Bc. Ondřej Hlaváček s prací Dosažení CO2 neutrality v tepelné energetice. Gratulujeme!
Děkujeme společnostem NET4GAS a Bonett za sponzorování vědecké činnosti našich studentů.
Autor: Ing. L. Jílková
![]() |
![]() |
Letošní Studentská vědecká konference se vzhledem k epidemiologickým opatřením bude konat 19. 11. 2020 distančně. Celkem se však do sekce Paliva a ochrana ovzduší přihlásilo 8 studentů. Odkaz pro on-line SVK v MS Teams naleznete zde Sekce Paliva a ochrana ovzduší (9:00):
https://teams.microsoft.com/l/channel/19%3a2e486d47c1f2490caa20afd607106ddd%40thread.tacv2/Obecn%25C3%25A9?groupId=efa3417f-558f-41ef-ba26-640377c59e07&tenantId=a5085469-d927-486a-966e-f350bf2fe08a
Děkujeme sponzorům za finanční podporu akce: | |
![]() |
![]() |
Autor: Alice Vagenknechtová
Ing. Jan Kulas, Ing. Lukáš Polák Ph.D. a doc. Ing. Tomáš Hlinčík, Ph.D. získali za svůj článek Zušlechťování bioplynu pomocí katalytické metanizace: Power-to-Biomethane, který vyšel v časopise Plyn v roce 2019, Cenu docenta Tomáše Keclíka.
Autoři si cenu převezmou na Podzimní plynárenské konferenci 2020, která se, z důvodu koronavirové situace, bude konat 31. května a 1. června 2021 (http://ppk2020.cgoa.cz).
Gratulujeme!
Autor: L. Jílková

Od 1. října 2020 zakázala Praha, jako první město v České republice, topení vybranými druhy pevných paliv. Vyhláška o zákazu spalování uhlí, uhelných briket a koksu v kamnech a kotlích emisních parametrů 1. a 2. emisní třídy z pěti možných. Domácnosti navíc v době vyhlášené smogové situace budou moci využívat pouze hlavní zdroj vytápění bez možnosti přitápění, např. v krbu - bez ohledu na palivo.
Český statistický úřad v roce 2017 zjistil, že 40 % celkové spotřebované energie v ČR má na svědomí využívání tuhých paliv v domácnostech. Dalším poznatkem bylo, že v roce 2015 pocházela energie pro topení v domácnostech v 13 % z uhlí (v roce 1990 to bylo 50 %).
Česká republika se zavázala, že do roku 2030 sníží emise skleníkových plynů o 40 % vůči roku 1990.
Důvod, proč Praha spalování uhlí zakázala, uvedl pro portál Sputnik Česká republika vedoucí Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší doc. Ing. Karel Ciahotný, CSc.: „Spalování uhlí v domácích topeništích produkuje řádově vyšší koncentrace škodlivin než topení plynem… Je proto velmi žádoucí, aby občané místo uhlí a odpadů spalovali ve svých domácnostech plyn nebo jiná ekologická paliva. Mnozí z nich si to však nemohou dovolit, proto topí stále uhlím… Praha topení uhlím zakázala, protože se jedná o region s nadprůměrnou životní úrovní a vysokou koncentrací obyvatel. Vychází se z toho, že občané, kteří zde bydlí, si topení plynem nebo jinými ekologickými palivy mohou dovolit. Přínos ve snížení emisí je velký nejen pro ně samotné, ale i pro velký počet obyvatel v okolí, kteří již nejsou zatěžováni karcinogenními látkami pocházejícími z nedokonalého spalování uhlí.“
Podle informací magistrátu je Praha zasažena nadlimitními hodnotami škodlivin (benzo(a)pyren, NOX, PM10)v ovzduší na 69 % svého území.
Další informace najdete na:
http://portalzp.praha.eu/jnp/cz/ovzdusi/vyhlaskaHMP_112019_omezeni_od01102020.html
Zdroj fotografie: www.echo24.cz
Autor: L. Jílková

Vážení studenti, vážené studentky,
i přes stále se zpřísňující opatření vás chceme požádat, abyste na sebe dávali pozor a sledovali aktuální informace ohledně výuky organizace semestru na svých e‑mailech a na webových stránkách VŠCHT.
Věříme, že díky vzájemné vstřícnosti vše zvládneme a že se opět brzy budeme těšit na shledanou.
Pokud se vám po nás již nyní stýská, neváhejte se přihlásit na letošní SVK, která bude probíhat distanční formou. Čekají na vás zajímavé finanční ceny, které vám v tomto zvláštním čase jistě udělají radost!
Zdroj fotografie: https://ct24.ceskatelevize.cz/veda
Autor: L. Jílková

Od začátku roku ubyl počet stížností na zápach „po psích granulích“ z výrobny krmiv Vafo v Chrášťanech u Prahy, a to i přesto, že se na jaře naplno rozběhla i třetí provozní linka továrny. Počet stížností se pohybuje do deseti za měsíc.
Zásluhu má na tom bezpochyby environmentální komise v čele s docentem Karlem Ciahotným, která navrhla technologické úpravy na zvýšení účinnosti čištění odpadního vzduchu. Zlepšení eviduje i spolek Praha pro život, který vystupoval právě proti společnosti Vafo a organizoval v loňském roce demonstrace, avšak zdůrazňuje, že situaci bude i nadále sledovat. Naopak starostka Zličína Marta Koropecká uvádí, že oproti jarnímu zlepšení dochází v poslední době na Zličíně opět k nárůstu počtu stížností.
Firma provozuje výrobu krmiv od roku 1994, tehdy však stála továrna ještě v dostatečné vzdálenosti od Prahy.
Zdroj informací:
Fialová, L. Vafo: Stížnosti na zápach ubyly. Právo, Sept 26, 2020
Holakovský M.: Zápach z výrobny granulí se zmírnil, i když firma rozjela další linku. Rakovnický deník, Sept 29, 2020
Zdroj fotografie: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/o-rozsireni-vyroby-granuli-firmy-vafo-rozhodne-ministerstvo/r~783f24f6048811eaac60ac1f6b220ee8/ (Jakub Zuzánek)
Autor: L. Jílková

Přihlas se se svou prací na Studentskou vědeckou konferenci. Konference je určena pro studenty všech ročníků.
Uzávěrka přihlášek je 20. 10. 2020.
Neváhej, odměna Tě nemine!

Kateřina Vondráková ve čtvrtek 27. srpna 2020 úspěšně obhájila svou diplomovou práci s názvem Studium aktivity niklových katalyzátorů v methanizační reakci při nízkých tlacích.
Gratulujeme!
Autor: L. Jílková
V posledních měsících se kladně projevuje působení environmentální komise, skupiny odborníků, kterou vede doc. Ing. Karel Ciahotný, CSc. Tato komise byla zřízena za účelem odstranění zápachu po psích granulích z výrobny krmiv pro domácí zvířata společnosti Vafo. Společnost krmiva vyrábí v Chrášťanech (Praha ‑ západ) a zápach obtěžoval obyvatele v blízkém i vzdálenějším okolí.
Společnost v minulosti investovala desítky milionů do procesu čištění vzduchu, avšak stížnosti na zápach z výroby chodily dále.
Komise odhalila, že suchý vzduch by systém čištění zbavil zápachu téměř dokonale, zdroj zápachu byl však v kapičkách aerosolu, který odcházející vzduch obsahoval a který systémem čištění prošel a odpařil se až později. Tento problém vyřešila vodní pračka na konci čisticího procesu instalována koncem loňského roku.
Od zahájení činnosti environmentální komise klesal počet stížností na zápach a v průběhu měsíce června dokonce již nedorazila stížnost ani jedna.
Zdroj informací:https://melnicky.denik.cz/z-regionu/kauza-zapachu-po-psich-granulich-stiznosti-se-vytratily-20200810.html
Autor: L. Jílková

Dne 19. 7. 2020 zemřel bývalý pracovník našeho ústavu, pan Otta Haurythun.
Na Ústavu plynných a pevných paliv pracoval od roku 2011 do roku 2017 na pozici technika.
Nezapomenutelný byl jeho věčný optimismus a nadhled.
Upřímnou soustrast rodině a přátelům.
Autor: Alice Vagenknechtová

Dne 25. června 2020 proběhly na Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší obhajoby bakalářských prací a státní závěrečné zkoušky (SZZ). Všech pět studentů své práce obhájilo a zároveň úspěšně složilo SZZ.
Komise se shodla na výjimečném výkonu pana Filipa Hromka, který získal ze všech předmětů SZZ i z obhajoby své bakalářské práce výborné hodnocení a absolvuje tak bakalářské studium s vyznamenáním.
Všem novým bakalářům gratulujeme!
Autor: L. Jílková

Dne 16. června 2020 proběhla úspěšná obhajoba dizertační práce Ing. Elišky Purkarové na téma Hydrotermální gasifikace organických materiálů.
Gratulujeme!
Autor: L. Jílková

Dne 19. prosince 2019 se na Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší konala již tradiční vánoční besídka, která se před koncem kalendářního roku stává neformálním setkáním zaměstnanců, studentů i některých absolventů.
Akce byla zahájena předáním diplomů vedoucím ústavu, doc. Ing. Karlem Ciahotným, studentům, kteří se zúčastnili Studentské vědecké konference.
Autor: Lenka Jílková

Dne 16. prosince 2019 na zasedání Vědecké rady Fakulty technologie ochrany prostředí byla doc. Ing. Karlu Ciahotnému, CSc., vedoucímu Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany prostředí, předána z rukou děkana fakulty, doc. Ing. Vladimíra Kočího, Ph.D., MBA, medaile prof. PhDr.Ferdinanda Schulze.
Profesor Schulz byl prvním specializovaným učitelem pro obory palivové chemie a technologie vody a zakladatelem Ústavu pro technologii paliv, svítiv a vody.
Autor: Mgr. Bc. Helena Doležalová

Dne 6. prosince 2019 proběhla exkurze do provozu ZEVO (Zařízení na energetické využití odpadu) v pražských Malešicích, která byla určena pro zahraniční studenty předmětu Atmospheric Protection Technology, AM 216021. Praktickým cílem exkurze bylo doplnění současných přednášek na VŠCHT informacemi z praxe, zejména v otázkách energetického odpadu a kontroly znečištění.
Během první části exkurze seznámil odborník z Pražské služby a.s. studenty s obecnými informacemi, přehledem faktů a dalšími údaji o celé spalovně v krátkém videu a prezentaci. Druhá část byla zaměřena na podrobné porozumění složení a objemu kouřových plynů a na metody používané při regulaci plynných a pevných znečišťujících látek.
Kromě výše zmíněného navštívili účastníci reálný provoz spalovny, aby se seznámili s celým zařízením, vč. provozu, údržby, výroby tepelné a elektrické energie, nakládání se zbytky a kontrolního systému. Na závěr exkurze se uskutečnila diskuze v technickém kontrolním sále.
Všichni studenti byli požádáni o předložení individuální zprávy jako splnění jednoho z požadavků předmětu Atmospheric Protection Technology, zaměřeného na vynikající akademické hodnoty a standardy environmentálního inženýrství.
Exkurze podpořila spolupráci VŠCHT Praha s průmyslovým odvětvím, zejména v oblasti vzdělávání a výzkumu znečištění ovzduší.
Autor: Duong Van Minh

I přes pokrok v posledních desetiletích se znečištění ovzduší v Evropské unii stále spojuje s více než 400 000 předčasnými úmrtími každý rok a milionům lidí způsobuje kardiovaskulární nebo dýchací onemocnění. Náklady na řešení znečištění ovzduší v EU přesahují 20 miliard eur ročně.
Evropská komise uspořádala v Bratislavě ve dnech 28. a 29. listopadu 2019 Evropské fórum o čistém ovzduší, které spojilo široko škálu účastníků. Fórum bylo zaměřeno na popis současné situace a řešení aktuálních problémů prostřednictvím dialogů, výměny znalostí a informací a sdílení osvědčených postupů.
Odborníci z našeho ústavu měli možnost diskutovat své znalosti a názory na fóru s více než 300 účastníky z vládních, průmyslových a nevládních organizací i s neodborníky z řad běžných občanů. Diskuze byla zaměřena na tři témata: kvalita ovzduší ve městech; znečištění ovzduší způsobené zemědělstvím; obchodní příležitosti v oblasti čistého vzduchu.
Po dvou dnech intenzivních diskusí a debat skončilo fórum jasným poselstvím: řešení, která potřebujeme, jsou připravena a čekají. Úspěšné řešení znečištění ovzduší bude vyžadovat koordinovaný přístup, který bude kombinovat tři různé prvky. Musíme spojit hospodářská odvětví (doprava, energetika, zemědělství a průmysl), úrovně správy (na evropské, národní, regionální a městské úrovni) a oblasti politiky (životní prostředí, klima a energetika, mobilita, zemědělství a fiskální politika), přičemž evropští občané jsou vždy středobodem zájmu těchto otázek.
Evropská komise se zavázala tyto problémy řešit a vyčistit vzduch v Evropě. Evropští občané si zaslouží vzduch, který lze bezpečně dýchat a který nepředstavuje žádná významná rizika pro zdraví a životní prostředí.
Autor: Duong Van Minh

V pátek 22. a v sobotu 23. listopadu se na půdě VŠCHT konaly dny otevřených dveří.
Této akce se samozřejmě účastnil i náš ústav, konkrétně prezentací studijního programu Energie a paliva.
Naši zaměstnanci podávali též informace k probíhajícímu projektu Krušnohoří.
Autor: Ing. L. Jílková

Dne 21. 11. 2019 se i na Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší konala Studentská vědecká konference. Na našem ústavu soutěžilo 8 studentů v sekci Paliva a ochrana ovzduší.
Studenti představili výsledky svých prací formou prezentací a při rozhodování komise o jejich umístění hrálo roli hned několik kritérií: úroveň prezentace, mluvený projev, přínos práce a schopnost odpovědět na dotazy komise.
Vítězem se stal Bc. Ondřej Hlaváček s prací Vliv procesních podmínek na produkty hydrotermální konverze popílků na zeolity. Gratulujeme!
Společnosti NET4GAS děkujeme za sponzorování této akce a potvrzení dlouholeté podpory našeho ústavu a našich studentů.
Autor: Ing. L. Jílková


Počátkem roku 2019 byla v Praze navázána spolupráce setkáním delegací z VŠCHT, University of Malaya (UM), University of Teknologi PETRONAS (UTP) a Universiti Kebangsaan Malaysia (UKM). V návaznosti na Memorandum o porozumění navštívila ve dnech 11. – 15. listopadu 2019 delegace z VŠCHT Praha spřátelené univerzity v Malajsii. Zástupci univerzit se shodli na společných stanoviscích a konzultovali přínosy a obavy týkající se společných aktivit a klíčové kompetence napříč všemi akademickými a vědeckými úrovněmi.
Členové delegace z VŠCHT se zúčastnili řady odborných technických setkání, aby se podělili o své vynikající vědecké znalosti, poskytli inovativní nápady a informovali o aktuálním pokroku v konkrétních oborech. Návštěvy výzkumných zařízení spojily vědce, výzkumné pracovníky, akademické pracovníky a postgraduální studenty a vytvořili tak udržitelnou síť v konkrétních oblastech:
- Využití biomasy a výzkum pevných paliv
- Základní a aplikovaný výzkum týkající se zachycování CO2.
- Technologie separace plynů - návrh, analýza a simulace
V krátkodobém horizontu budou akademické spolupráce zahájeny prostřednictvím programů mobility studentů napříč všemi studijními úrovněmi akreditovanými na partnerských univerzitách. Integrované hostující přednášky nad rámec běžných osnov poskytnou komplexní porozumění souvisejícím tématům, a tak zlepší kvalitu současného pedagogického výkonu. Výzkumné pobyty se společnými experimenty a spoluřešení závěrečných prací budou navíc velkou šancí na výměnu praktických zkušeností.
Vědecká a pedagogická modernizace bude postoupena k návrhu financování výzkumu EU v nadnárodních projektech v oblasti vysokoškolského vzdělávání. Ty zahrnují zdokonalení, testování a přizpůsobení učebních osnov, kurzů, výukových materiálů, metodik výuky, pedagogických nástrojů a přístupů, vědeckých akcí a v neposlední řadě výzkumné výměny v rozvoji mezinárodně uznávaných vzdělávacích a výzkumných zájmů.
Tato spolupráce posiluje vzájemný vztah mezi VŠCHT Praha a zahraničními partnery, zejména v síti jihovýchodní Asie.
Autor: Duong Van Minh

Zahraniční studenti VŠCHT se 8. 11. 2019 v rámci předmětu Atmospheric Protection Technology zúčastnili exkurze do Centrální laboratoře imisí v Českém hydrometeorologickém ústavu v Praze 4 -Libuši.
Praktickým cílem bylo doplnění současných přednášek na VŠCHT, zejména v oblasti kvality ovzduší a kontroly znečištění. V terénu byla studentům poskytnuta praktická zkušenost s meteorologickými měřeními, vzorkováním okolního vzduchu a jeho analýzou.
První část exkurze byla zaměřena na doplnění teoretických poznatků o dané problematice a získání informací o kalibračních postupech a vzorkovacích technikách. Dále byla studentům umožněna prohlídka monitorovací stanice kvality ovzduší. Díky této exkurzi získali studenti informace o meteorologickém měření, vzorkování a analýzách plynů a aerosolů používaných v praxi.
Exkurze se konala pod záštitou VŠCHT Praha a ČHMÚ, čímž se prohlubuje vzájemná spolupráce, zejména v oblasti vzdělávání a výzkumu znečištění ovzduší.
Autor: Duong VAN MINH

Za přítomnosti zástupkyně NET4GAS, paní Mgr. Terezy Hejzlarové, bylo uděleno 25. 10. 2019 studentce Bc. Kateřině Vondrákové motivační stipendium ve výši 25 000 Kč, a to za mimořádné studijní výsledky v akademickém roce 2018/2019.
Motivační stipendium bylo poskytnuto díky finanční podpoře společnosti NET4GAS, s.r.o., generálního partnera Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší.
Studentka Kateřina Vondráková je již 14. studentkou, které se motivační stipendium podařilo získat.
Autor: Alice Vagenknechtová

V sobotu, dne 12. října 2019 prezentoval v rámci akce Signal Festival 2019 Ing. Marek Staf, Ph.D. úspěšný projekt HITECARLO, zaměřený na vysokoteplotní sorpci oxidu uhličitého ze spalin.
Prezentace a následná panelová diskuze v sekci Signal Transmit moderovaná redaktorem Českého rozhlasu, panem Vojtěchem Kovalem, se uskutečnila ve Werichově vile na Malé straně.
V této aktualitě byly použity oficiální fotografie z festivalu pořízené panem Jiřím Šedou.
Autor: Ing. Marek Staf, Ph.D.

Dne 16. 7. 2019 zemřel náš dlouholetý spolupracovník pan Jiří Braun.
Pan Braun se narodil v roce 1940 v Praze.
Po střední škole pracoval dva roky v kladenských ocelárnách (SONP Kladno) a poté nastoupil základní vojenskou službu. Po ukončení základní vojenské služby působil krátce ve společnosti Léčiva Praha a od roku 1964 až do roku 2007 pracoval nepřetržitě jako technik našeho ústavu.
Upřímnou soustrast rodině a přátelům.
Autor: Ing. L. Jílková

Dne 2. 7. 2019 úspěšně obhájil svou disertační práci s názvem Emise vybraných znečišťujících látek z malých zdrojů znečištění Duong Van Minh.
Gratulujeme!
Školitel: doc. Ing. František Skácel, CSc.
Studijní obor: Chemie a technologie ochrany životního prostředí
Anotace:
V globálním kontextu roste zájem o diverzifikaci biomasy určené k výrobě energie, která postupně nahrazuje tradiční zdroje energie. Jako potenciální nedřevní zdroj biomasy pro výrobu tepla a elektřiny se používají zemědělské zbytky, jakými jsou rýžové slupky. Rýžové slupky mohou být technicky účinným, ekonomicky životaschopným a ekologicky udržitelným bioenergetickým řešením, které uvolní značné teplo pro termochemické konverzní systémy. Velká výhřevnost rýžových slupek představuje významný potenciál tepla pro průmyslová odvětví, veřejné služby, obce a domácnosti, zvláště pokud se použijí vhodné bioenergetické technologie. Základem pro využití této biomasy je studium proveditelnosti zplyňování a charakteristik spalování rýžových slupek pomocí konvenčních a inovativních termochemických aplikací.
Autor: Mgr. Helena Doležalová

Student našeho ústavu Bc. Vít Šrámek, který uspěl u státní závěrečné zkoušky s vyznamenáním, obdržel mimořádné stipendium společnosti NET4GAS.
Uvedené ocenění bylo uděleno nejen za klasifikaci obhajoby diplomové práce a absolvování státnic, ale též za vynikající výsledky, jichž Bc. V. Šrámek dosahoval v průběhu magisterského studia.
Autor: Ing. Marek Staf, Ph.D.
Časopis Paliva (http://paliva.vscht.cz/) oslaví v září 2019 desáté výročí od svého založení. U této příležitosti dostal od společnosti Scopus hezký dárek – časopis byl po sedmiletém úsilí redakční rady zařazen do databáze Scopus. Paliva jsou tak jediným odborným časopisem v České republice zaměřeným na tuto problematiku, zařazeným v této uznávané databázi.
Za dobu své dosavadní desetileté existence zveřejnil časopis Paliva celkem 196 odborných článků s tématikou zaměřenou na problematiku paliv. Za stejnou dobu vzbudila Paliva poměrně intenzivní zájem uživatelů ze všech koutů světa - celkem bylo zaznamenáno více než pět set tisíc návštěv. Nejčtenější článek si čtenáři stáhli téměř čtyřicet tisíckrát, průměrná návštěvnost webových stránek časopisu Paliva je asi 4500 návštěvníků měsíčně.
Zařazením časopisu Paliva do databáze Scopus očekáváme další zvýšení kvality publikací a větší podíl článků v anglickém jazyce. Zároveň tak vzniká i nová příležitost pro budoucí autory z řad odborné veřejnosti, ale především akademických pracovníků a studentů pro jejich plánované publikace.
Přejeme časopisu mnoha úspěchů do dalších let jeho existence.
Za redakci a redakční radu časopisu
Karel Ciahotný
šéfredaktor

Ve středu 15. 5. 2019 se v NTK Praha uskutečnil křest knihy s názvem Analýza ovzduší, jíž autory jsou pracovníci Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší - doc. Ing. František Skácel, CSc. a Ing. Viktor Tekáč, Ph.D.
Věříme, že si publikace najde své místo nejen mezi studenty VŠCHT Praha, ale i mezi odborníky v celé České republice.
Autor: Mgr. H. Doležalová

Dne 24. dubna 2019 proběhla exkurze do provozu ZEVO (Zařízení na energetické využití odpadu) v pražských Malešicích, která byla určena pro zahraniční studenty předmětu Atmospheric Protection Technology. Hlavním cílem exkurze bylo doplnění současných přednášek na VŠCHT informacemi z praxe, zejména v otázkách energetického odpadu a kontroly znečištění.
Během první části exkurze seznámil odborník z Pražské služby a.s. studenty s obecnými informacemi, přehledem faktů a dalšími údaji o celé spalovně v krátkém videu a prezentaci. Druhá část byla zaměřena na podrobné porozumění složení a objemu kouřových plynů a na metody používané při regulaci plynných a pevných znečišťujících látek. Kromě výše zmíněného navštívili účastníci reálný provoz spalovny, aby se seznámili s celým zařízením, vč. provozu, údržby, výroby tepelné a elektrické energie, nakládání se zbytky a kontrolního systému. Na závěr exkurze se uskutečnila diskuze v technickém kontrolním sále.
Všichni studenti byli požádáni o předložení individuální zprávy jako splnění jednoho z požadavků předmětu Atmospheric Protection Technology, zaměřeného na vynikající akademické hodnoty a standardy environmentálního inženýrství.
Autor: Duong VAN MINH
Ve dnech 15. – 17. dubna proběhl již 7. ročník mezinárodní chemicko-technologické konference v Mikulově, jejíž spolupořadatelem je i Vysoká škola chemicko-technologická v Praze.
Konference si klade za dlouhodobý cíl propojení vědecké sféry vysokých škol a dalších vědeckých pracovišť s průmyslovými podniky, a to nejen na území České republiky, ale na mezinárodní úrovni.
Letošní ročník byl zaměřen na diskuzi o dekarbonizaci průmyslu, cirkulární ekonomice, snižování emisí, využívání alternativních surovin, automatizaci chemických výrob apod.
Konference se zúčastnila řada pracovníků našeho ústavu.
Další informace naleznete na: www.icct.cz.
Zdroj: www.icct.cz
Autor: Lenka Jílková
Dne 16. 4. 2019 se studenti předmětu Pevná paliva a životní prostředí zúčastnili komentované prohlídky v Solvayových lomech. V rámci exkurze navštívili muzeum těžby a dopravy vápence v Českém krasu a také si prohlídli 70 metrů dlouhou štolu. Součástí návštěvy byla i projížďka vlakem po úzkorozchodné železnici v povrchové části lomu.
Pro další informace navštivte: http://nove.solvayovylomy.cz/
Fotografie z exkurze naleznete na: https://photos.app.goo.gl/RiB5fuQ93GeQxY9t8
Autor: Ing. V. Kyselová, Ph.D.

V rámci předmětu Technologie ochrany ovzduší navštívili studenti dne 1. 4. 2019 firmu C-Energy Planá s.r.o.
Účastníci exkurze byli přivítání generálním ředitelem společnosti, Ing. Liborem Doležalem. Na úvod seznámili technologové podniku návštěvníky s historií a současností výroby tepla a elektrické energie v Plané nad Lužnicí.
Následovala prohlídka klíčových částí technologie. Studenti měli možnost vidět roštový kotel s částečně fluidní vrstvou, systém odsíření mokrou vápencovou technologií včetně zpracování energosádrovce a stanici přípravy demineralizované vody. V další části prohlídky byly představeny čtyři pístové motory spalující zemní plyn a tvořící klíčovou část kogenerační jednotky.
V závěru exkurze představili technologové vizi budoucího vývoje firmy, zahrnujícího mimo jiné investice do opatření eliminujících emise skleníkových plynů.
Za zorganizování prohlídky podniku tímto děkujeme generálnímu řediteli Ing. Doležalovi a technologům Ing. Havlíkovi a Ing. Krumlovi, kteří se výpravy ujali a věnovali jí několik hodin svého času.
Autor: Ing. Marek Staf, Ph.D.

Zahraniční studenti VŠCHT se 27. 3. 2019 v rámci předmětu Atmospheric Protection Technology zúčastnili exkurze do Centrální laboratoře imisí Českého hydrometeorologického ústavu v Praze 4 -Libuši.
První část exkurze byla zaměřena na doplnění teoretických poznatků o dané problematice a získání informací o kalibračních postupech a vzorkovacích technikách. Dále byla studentům umožněna prohlídka monitorovací stanice kvality ovzduší. Díky této exkurzi získali studenti informace o meteorologickém měření, vzorkování a analýzách plynů a aerosolů používaných v praxi.
Exkurze se konala pod záštitou VŠCHT Praha ve spolupráci s ČHMÚ.
Autor: Duong VAN MINH
Dne 8. března 2019 uspořádala Technologická platforma Udržitelná energetika ČR na půdě ČVUT seminář na téma Fotovoltaické a bioplynové technologie pro energetiku ČR.
Seminář byl rozdělen do dvou bloků, přičemž v prvním blok byla probírána budoucnost fotovoltaiky a druhý blok byl zaměřen na budoucnost bioplynových technologií.
Aktivní účastí v podobě přednášky přispěla na semináři Ing. Veronika Kyselová, Ph.D.
Autor: L. Jílková
Dne 7. března 2019 proběhl v součinnosti České technologické platformy pro užití biosložek v dopravě a chemickém průmyslu, Svazu chemického průmyslu ČR, Technologického centra AV ČR a České technologické platformy pro udržitelnou chemii seminář CO2 – Source for Chemical Industry and Transport.
Cílem semináře bylo zahájení aktivní a především koordinované spolupráce výzkumných pracovišť, státní správy a průmyslových podniků na výzkumu a aplikaci technologií využívající odpadní CO2. VŠCHT zastupoval na semináři svou přednáškou Ing. Marek Staf, Ph.D.
Podrobné informace o semináři a probírané problematice, vč. přednášek, naleznete na: https://www.biopaliva-ctpb.cz/.
Zdroj: https://www.biopaliva-ctpb.cz/
Autor: L. Jílková

Česká bioplynová asociace uspořádala dne 18. 2. 2019 v konferenčním centru VŠCHT v Praze tradiční seminář s podtitulem Pro přítomnost i budoucnost.
Semináře se zúčastnili někteří ze zaměstnanců našeho ústavu a vyslechli tak zajímavé přednášky, které se zabývaly ochranou klimatu, biomethanem, popř. výzkumnými projekty.
Přednesené prezentace naleznete na: http://www.czba.cz/aktuality/program-seminare-prilakal-radu-posluchacu.html.
Zdroj. www.czba.cz
Autor: Lenka Jílková
Ve středu dne 9. 1. 2019 zemřel ve věku nedožitých 84 let pan doc. Ing. Josef Vejvoda, CSc.
Pan docent Vejvoda byl nejen absolventem našeho ústavu, ale i jeho letitým spolupracovníkem.
Upřímnou soustrast rodině a přátelům.
Autor: L. Jílková
Dne 19. 12. 2018 došlo k úspěšnému zakončení habilitačního řízení pana Ing. Tomáše Hlinčíka, Ph.D. Přednáškou s názvem Využití katalytické methanizace pro výrobu syntetického zemního plynu obhájil svou habilitační práci Výroba syntetického zemního plynu katalytickou hydrogenací oxidu uhličitého.
Dne 1. 1. 2019 tak jmenoval rektor VŠCHT prof. Ing. Karel Melzoch, CSc. Ing. Tomáše Hlinčíka, Ph.D. docentem.
Gratulujeme!
Autor: Ing. Lenka Jílková

13. 12. 2018 se na Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší konala vánoční besídka, která se před koncem roku stává neformálním setkáním zaměstnanců, studentů i některých absolventů.
Slavnostně byly z rukou vedoucího ústavu, doc. Ing. Karla Ciahotného, CSc., předány diplomy za účast a umístění ve Studentské vědecké konferenci.
Nedílnou součástí besídky bylo také zhodnocení roku 2018 a nadílka pod stromečkem pro nejmenší účastníky besídky.
Autor: Alice Vagenknechtová

V pátek 6. 12. 2018 proběhla na vídeňské universitě - Universität für Bodenkultur Wien přednáška zaměřená na zplyňování biomasy s názvem Biomass gasification for CHP from Imbert to multi-stage gasifiers.
Hostující vysokoškolský pedagog Ing. Siarhei Skoblia, Ph.D., z Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší VŠCHT Praha, zajišťoval přednášky s cílem zvýšit kvalitu současné energetické a ekologické výuky na univerzitě BOKU. Této přednášky se zúčastnilo přibližně 20 studentů magisterských programů z oblasti energetiky a environmentálního inženýrství.
Autor: Alice Vagenknechtová

Studentské vědecké konference, která se konala v pondělí 22. 11. 2018, se v sekci Plynná a tuhá paliva, ochrana ovzduší zúčastnilo šest studentů, pět studentů z Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany prostředí a jedna studentka z Ústavu chemie ochrany prostředí.
Studenti představili výsledky svých prací formou prezentací. Při rozhodování o pořadí soutěžících bylo hodnoceno několik kritérií: úroveň prezentace, projev studenta, přínos práce a zodpovězení dotazů komise.
Další informace zde: http://upkoo.vscht.cz/pedagogicka-cinnost/vedecka-cinnost-studentu/svk2018
Autor: Alice Vagenknechtová

V rámci mezinárodního projektu AKTION proběhlo ve dnech 22. – 23. 11. 2018 setkání vedení Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší VŠCHT Praha se zástupci Ústavu chemického a energetického inženýrství z University of Natural Resources and Life Sciences ve Vídni. Odborníci z obou vědeckých pracovišť si vyměnili nové poznatky a praktické zkušenosti z oblasti tepelné a chemické konverze biomasy.
Spolupráce by mohla vést k možnému financování z dotací EU v oblasti energetických a environmentálních aspektů. Výzkumníci z obou partnerských institucí by proto mohli mít více příležitostí k uplatnění svých vynikajících vědeckých poznatků.
Autor: Alice Vagenknechtová

Dne 9. 11. 2018 proběhly 2 výukové semináře v rámci projektu Krušnohoří. Seminář věnující se tématu Nové čisté uhelné technologie výroby energie pod Krušnými horami přednášela Ing. Alice Vagenknechtová, Ph.D. pro studenty 3. ročníku SOŠ Schola Humanitas. Přednáška Ing. Marka Stafa, Ph.D. Následky kyselé depozice, acidifikace a eutrofizace byla určena studentům 2. ročníku SOŠ Schola Humanitas.
Následující týden, 15. 11. 2018, proběhl další seminář na Střední zdravotnické škole v Mostě. V přednášce Nové čisté uhelné technologie výroby energie pod Krušnými horami přiblížil doc. Ing. Karel Ciahotný, CSc. studentům problematiku Clean Coal Technology v regionu Krušnohoří.
Všechny přednášky se setkaly s velkým ohlasem ze strany studentů.
Autor: Alice Vagenknechtová

Vážené kolegyně, vážení kolegové,
rádi bychom vás pozvali v úterý 27. 11. 2018 ve 14 hod do místnosti B 116 na tradiční podzimní akci 4elements, která se letos ponese v duchu přednášek převážně od externích hostů.
Seminář bude zaměřen na téma ,Environmentální technologie 21. století.
Účast na letošních 4elements přislíbil prezident evropské bioplynové asociace Ing. Jan Štambaský, Ph.D., dále se můžete těšit na přednášku Ing. Kristíny Zakuciové z ÚJV Řež, a.s. a přednášky Ing. Bc. Hugo Kittela, CSc. MBA a Ing. Petra Dolejše z VŠCHT Praha.
Zároveň jste všichni zváni na diskuzní večer, který proběhne v Carbonu.
Program konference bude upřesněn.
Budeme se těšit na vaši účast.
Za organizační tým 4elements,
Veronika Kyselová
Web: http://4elements.vscht.cz/
Autor: Veronika Kyselová

Za přítomnosti zástupkyň NET4GAS, s.r.o. bylo 12. 10. 2018 studentovi Vítu Šrámkovi uděleno motivační stipendium ve výši 25.000,- Kč za mimořádné studijní výsledky v akademickém roce 2017/2018.
Motivační stipendium bylo poskytnuto díky finanční podpoře společnosti NET4GAS, s.r.o., generálního partnera Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší.
Letos bylo toto stipendium udělováno již 6. rokem a za dobu spolupráce s NET4GAS, s.r.o. bylo poskytnuto celkem již 13 studentům našeho ústavu.
Autor: Alice Vagenknechtová

V pátek 5. 10. 2018 proběhla na VŠCHT oblíbená Noc vědců. Tato akce, pořádaná ve večerních hodinách v prostorách VŠCHT, měla jako hlavní téma letošního ročníku 100 Let české vědy.
Za Ústav plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší se akce zúčastnily Ing. Purkarová a Ing. Miklová, které na svém stánku propagovaly a informovaly o Projektu Krušnohoří.
Autor: Alice Vagenknechtová

Ve středu 26. 9. 2018 se zúčastnili studenti v rámci předmětu Technologie exkurze do hnědouhelného lomu ČSA. Společnosti Vršanská uhelná a Severní energetická organizují exkurze do těžebních lokalit (do lomů) za plného provozu a na rekultivace pod názvem Uhelné safari již roku 2009. Veřejnosti je tak umožněno zblízka se seznámit nejen s technologií těžby hnědého uhlí, ale i obnovou krajiny po těžbě. Za dobu trvání projektu se s touto činností seznámilo téměř 26 000 lidí z celé ČR i ze zahraniční.
V rámci exkurze se studenti mohli podívat na Hipodrom Most, vnitřní vyhlídkovou terasu lomu ČSA, na těžbu skrývky rýpadlem KU800, těžbu uhlí rýpadlem KU300, ukládání nadložních zemin - zakladač ZP 6600, a také na rekultivovaný areál děkanského kostela, který musel kvůli těžbě ustoupit v roce 1975 o 841,1 m.
Autor: Alice Vagenknechtová

Ve středu 19. 9. 2018 navštívili studenti z Gymnázia a Střední školy dr. Václava Šmejkala z Ústí n. Labem v rámci demo projektu Ústav plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší VŠCHT Praha. V rámci projektu Krušnohoří si studenti poslechli přednášku na téma zachycování oxidu uhličitého ze spalin, a také si prohlédli přístrojové vybavení ústavu, včetně detailního výkladu od kvalifikovaných zaměstnanců.
Následující týden, v úterý 25. 9. 2018, proběhl další seminář v rámci projektu Krušnohoří, který se konal na Střední zdravotnické škole v Mostu. Přednášku s názvem „Minulost, současnost a budoucnost průmyslu a energetiky v Krušnohoří“ prezentoval vedoucí Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany prostředí p. doc. Ing. Karel Ciahotný, CSc., který vnesl studentům ucelený pohled na energetiku v Krušných horách. Nedílnou součástí přednášek pro studenty bylo také představení celého projektu Krušnohoří, včetně krátké prezentace o Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší.
Autor: Alice Vagenknechtová

V pondělí 25. 6. se na Podkrušnohorském gymnáziu Most uskutečnil dvouhodinový seminář, který byl uspořádán ve spolupráci VŠCHT a VÚHU v rámci projektu Krušnohoří.
Za VŠCHT Praha přednesli své příspěvky Ing. Zdeněk Beňo, Ph.D. a Ing. Marek Staf, Ph.D. Po krátkém představení Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší, zmíněného projektu a jeho cílů následovala přednáška Ing. Beňa na téma Minulost, současnost a budoucnost výroby plynu z uhlí. Ve druhém hodinovém bloku prezentoval Ing. Staf problematiku poškozování rostlinných a vodních ekosystémů, a to formou přednášky s názvem Následky kyselé depozice, acidifikace a eutrofizace.
Ohlas ze strany studentů gymnázia byl jednoznačně pozitivní a lze tedy věřit, že se s těmi, jež problematika kvality ovzduší oslovila, v blízké budoucnosti znovu setkáme v řadách našich posluchačů.
Autor: Marek Staf

V pondělí 18. 6. 2018 navštívili studenti SZŠ Most v rámci projektu Krušnohoří Ústav plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší.
Studenti výše uvedené střední školy dorazili na VŠCHT Praha, kde jim byl prezentován výzkumný projekt zaměřený na technologii zachycování oxidu uhličitého ze spalin. Představení projektu bylo rozděleno do tří bloků. Prvním blokem byla cca hodinová přednáška, jejímž smyslem bylo vysvětlit publiku základní pojmy užívané v technologii sekvestrace a mitigace oxidu uhličitého. Na závěr teoretické části meetingu byla vysvětlena technologie vysokoteplotní karbonátové smyčky a laboratorní postupy, které výzkumný tým Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší používá při jejím výzkumu.
Ve druhém bloku byla demonstrována funkce vysokoteplotních aparatur vlastní konstrukce, na nichž probíhá testování sorbentů navržených pro sorpci oxidu uhličitého.
Ve třetím bloku byli hosté seznámeni s přístrojovým vybavením, které se používá k charakterizaci pevných adsorbentů. Byla popsána funkce automatických analyzátorů, měřících specifický povrch a texturní vlastnosti materiálů, zkoumaných jako sorbenty pro průmyslový záchyt oxidu uhličitého.
Tento demonstrační projekt prezentovali Ing. Marek Staf, Ph.D. a Ing. Veronika Vrbová, Ph.D.
Autor: Marek Staf

Veletrh Achema 2018 se konal tradičně ve Frankfurtu nad Mohanem. Vzhledem k velkému zájmu o tuto akci byla účast naplánována formou hromadného zájezdu, jehož se zúčastnilo přes 40 zaměstnanců a doktorandů ze všech pracovišť VŠCHT. Za Ústav plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší se zúčastnili Ing. Zdeněk Beňo, Ph.D. a Ing. Marek Staf, Ph.D., který se v rámci veletrhu zaměřil nejen na odbornou problematiku, ale z pozice interního scouta též na potenciál transferu technologií z akademické půdy do komerční sféry.
Podobně jako v minulých dvou až třech ročnících lze pozorovat trvající akcentování environmentálních technologií, konkrétně v hale 6 se jednalo o procesy úpravy vody a zajištění pitné vody v rámci adaptačních opatření vůči klimatickým změnám. Mimo jiné byly navštíveny stánky institutů pracujících na vývoji technologií využití oxidu uhličitého zachycovaného v rámci CCU procesů.
Velké zastoupení měly i technologie zaměřené na zpracování biomasy, a to mechanické procesy, sušení a následující procesy termické. Potvrdilo se tak, že aktuální směřování výzkumných aktivit ústavu je v souladu se současným trendem.
Autor: Alice Vagenknechtová

V rámci programu AKTION Česká republika – Rakousko proběhne 8. 6. 2018 na VŠCHT Praha další přednáška, tentokrát na téma Technologies for Negative CO 2 Emissions.
V posluchárně B02 bude od 9h přednášet Prof. Tobias Pröll z University of Natural Resources and
Life Sciences ve Vídni.
Potřebné informace získáte u koordinátora akce:
Duong Van Minh
AKTION Cooperation, Czech Republic - Austria
Technická 5
166 28 Praha 6 Dejvice
Tel: +420 220 444 229
Email: Duong.Van.Minh@vscht.cz
Autor: Alice Vagenknechtová

Ing. Tomáš Hlinčík, Ph.D. a Ing. Marek Staf, Ph.D. se 6. 6. 2018 zúčastnili workshopu Perspektivy a potenciál využití CO2. Akce byla pořádána pod záštitou České technologické platformy biosložek v dopravě a chemickém průmyslu v Technoparku Kralupy v Kralupech nad Vltavou.
Cílem workshopu bylo posílit vazbu mezi orgány státní správy, výzkumnými institucemi a průmyslovou, komerční sférou v oblasti snížení emisí oxidu uhličitého, technologiemi jeho záchytu a možnostmi průmyslového využití separovaného CO2.
Marek Staf a Tomáš Hlinčík prezentovali aktuální výzkum záchytu a následného využití oxidu uhličitého, probíhající na Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší. Z oblasti post-combustion záchytu CO2 byl představen výzkum vysokoteplotní karbonátové smyčky a nejnověji sorpce na surových i modifikovaných úletových popílcích. Dále byly představeny výsledky laboratorních testů konverze CO2 na methan s použitím komerčních katalyzátorů i katalyzátorů vlastní produkce.
Autor: Alice Vagenknechtová
V pondělí 4. 6. 2018 byla v pořadu Reportéři ČT odvysílána investigativní reportáž, zaměřená na problematiku likvidace kalů z laguny R3. Tato laguna obsahuje desítky tisíc tun vysoce nebezpečné hmoty, tzv. nadbilančních kalů, které tu kvůli údajně chybnému odhadu zbyly po předchozí etapě likvidace staré ekologické zátěže Laguny OSTRAMO. Ekologická likvidace tohoto největšího toxického odpadu v Česku stála už 3 miliardy korun, trvá přes dvě desítky let a stále není u konce.
K problému se odborně vyjádřili vedoucí Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší, doc. Ing. Karel Ciahotný, CSc a také Ing. Siarhei Skoblia, Ph.D.
V následujícím odkazu můžete zhlédnout celou kauzu likvidace kalů a jejich odvoz na skládku odpadů v Čáslavi.
Současně se problému věnuje také pořad Nedej se plus – Co je šeptem, to je čertem http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10782831463-nedej-se-plus
Autor: Alice Vagenknechtová

Ing. Marek Staf, Ph.D. se 28. 5. 2018 zúčastnil mezinárodní spolupráce mezi VŠCHT Praha a BOKU Vídeň. Na Universität für Bodenkultur Wien prezentoval svůj příspěvek na téma Thermo-chemical biomass conversion & flue gas cleaning.
Této přednášky se zúčastnilo přibližně 25 studentů magisterských programů z oblasti energetiky a environmentálního inženýrství z BOKU Vídeň.
Hostující vysokoškolský pedagog Ing. Marek Staf, Ph.D. z Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší, VŠCHT Praha, zajišťoval přednášky s cílem zvýšení kvality současné energetické a ekologické výuky v BOKU.
Autor: Alice Vagenknechtová
![]() |
![]() |

Studenti předmětu Technologie ochrany ovzduší a někteří doktorandi z Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší se 14. května 2018 zúčastnili exkurze ve firmě Škoda Auto, a.s. v Mladé Boleslavi. Společnost Škoda Auto a.s. je největším tuzemským výrobcem automobilů. Aktuální roční produkce vozidel se pohybuje na úrovni cca 1,2 mil. vozidel všech typů.
Exkurze zahrnovala návštěvu firemního muzea a také vybrané úseky výroby automobilů. Obě části programu byly komentovány průvodcem. Muzeum mapuje historii automobilky a prezentuje kromě sériově vyráběných vozů též prototypy a koncepty, které posléze nebyly komerčně realizovány. V muzeu se rovněž nachází ukázky konstrukce motorů demonstrující zvyšování výkonu, úspor pohonných hmot a jejich postupnou ekologizaci. Z velkého počtu jednotlivých provozů firmy byla delší návštěva věnována lisovně, kde probíhá výroba karosérií a hale určené pro montáž palivového systému a dále kompletace a osazení řídicích a elektronických prvků.
Autor: Alice Vagenknechtová

Dne 3. 5. 2018 se v rámci projektu Krušnohoří uskutečnila exkurze po vybraných lokalitách v mostecké pánvi.
Exkurze byla zahájena návštěvou jezera Most, které dosahuje rozlohy 300 ha a bylo vybudováno v místech vytěženého lomu Ležáky. Prohlídka dále pokračovala po zrekultivované výsypce Střimice, kde byl jako rekultivační materiál použit bentonit. Pro porovnání s rekultivovanou částí, byla navštívena i původní neupravená výsypka, která je ponechána přirozené sukcesi.
Další zrekultivovanou oblastí byla výsypka Pokrok, která sloužila pro lom Bílina. Cestou k poslední zastávce byla navštívena vyhlídka na lom Vršany, kde byly popsány unikátní geologické útvary uhelné pánve. Exkurze byla ukončena u lomu ČSA, který se částečně rekultivuje, např. vznikem jezera Hedvika.
Do budoucna se předpokládá zatopení celé oblasti a vzniku tak jedné z největších vodních ploch. Zatím je příprava pro zatopení této části pozastavena neboť se čeká, zda dojde k prolomení těžebních limitů.
Autor: Ing. Barbora Miklová

Exkurze do provozu Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) v Praze Malešicích proběhla 25.4.2018 a byla určena zahraničím studentům předmětu Atmosphere Protection Technology.
ZEVO Praha Malešice termicky zpracovává přibližně 80 % celkového množství směsného komunálního odpadu v rámci celopražského systému.
Celé zařízení bylo uvedeno do provozu v roce 1998. Je napojeno na teplárnu Malešice a energie vzniklá spalováním odpadů je tak částečně využívána v pražské rozvodné síti. V současné době zde již funguje turbogenerátor, který přeměňuje tepelnou energii na elektrickou a dodává ji do sítě.
Mezinárodní studenti mohli navštívit laboratoře Pražských služeb, a.s. a díky přednášce a videu o spalovně získali komplexní informace o celém ZEVO. V rámci exkurze se studenti dostali také do samotného provozu ZEVO, čímž mohli získané informace prověřit v praxi.
Autor: Alice Vagenknechtová

V rámci programu AKTION Česká republika – Rakousko, který podporuje rozvoj dvoustranné spolupráce ve vědě a vzdělávání ve všech vědních oborech v obou zemích, proběhne v následujícím týdnu na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze několik zajímavých přednášek:
- 2.5.2018 od 14:00 se v posluchárně B02 uskuteční setkání odborníků v oblasti CCS technologií – Carbon capture and storage technology s účastí odborníka prof. Tobias Pröll
- 3.5.2018 od 8:00 proběhne v posluchárně AI přednáška vedená Dr. Janem Kotíkem na téma energetické účinnosti staveb – Energy-Efficiency measures in commercial buildings
- 3.5. 2018 od 13:00 bude v posluchárně A31 diskutovat Prof. Christoph Pfeifer na téma Biochar: Production, Characterization and Application
Další potřebné informace získáte z přiložených pozvánek či přímo u koordinátora akce:
Duong Van Minh
AKTION Cooperation, Czech Republic - Austria
Technická 5
166 28 Praha 6 Dejvice
Tel: +420 220 444 229
Email: Duong.Van.Minh@vscht.cz

Zahraniční studenti VŠCHT se 28. 3. 2018 v rámci předmětu „Atmosphere Protection Technology” zúčastnili exkurze do Centrální laboratoře imisí v Českém hydrometeorologickém ústavu v Praze-Libuši.
První část exkurze byla zaměřena na získání teoretických poznatků dané problematiky a informací o kalibračních postupech a vzorkovacích technikách. V rámci exkurze mohli studenti navštívit monitorovací stanici kvality ovzduší, ale především získat informace o meteorologickém měření, vzorkování a prováděných analýzách plynů a aerosolů v praxi.
Exkurze se konala pod záštitou VŠCHT Praha ve spolupráci s ČHMÚ.

V dnech 19. - 20. ledna 2018 proběhl na VŠCHT "Den otevřených dveří".
V posluchárně AI proběhla úvodní prezentace o fakultě následovaná exkurzí po vybraných laboratořích.
Exkurzi na Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší zajišťoval Ing. Zdeněk Beňo, Ph.D., Ing. Barbora Miklová a Ing. Martin Janák.
Potencionálním uchazečům o studium představili například laboratoř analýzy plynných látek či přiblížili nový mezinárodní projekt Krušnohoří ‑ nová krajina ‑ nové příležitosti.
Bližší informace k projektu: www.erz2020.cz
Autor: Alice Vagenknechtová

Ve dnech 5. - 6. února 2018 se v Sofii v Bulharsku konalo 21. evropské fórum o ekologických inovacích pro kvalitu ovzduší. Tato akce byla společně organizována Generálním ředitelstvím pro životní prostředí Evropské komise a Ministerstvem životního prostředí a vod Bulharska.
Fórum zkoumalo eko-inovativní řešení pro zlepšení kvality ovzduší, a to společně s vládními úředníky, městskými úřady, vědci, organizacemi a společnostmi, kterým se již podařilo vyvinout a nasadit efektivní nové technologie nebo inovativní modely podnikání a správy.
Akce se aktivně zúčastnil zaměstnanec Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší - Duong VAN MINH. Ve své přednášce „Biomass utilization, thermochemical conversion and air quality issues“ diskutoval o společných zájmech ve vyspělých technologiích pro vytápění domácností, realizaci strategických plánů městské mobility nebo průkopnických způsobech snižování znečištění ze zemědělských postupů.
Autor: Alice Vagenknechtová

U příležitosti 65. výročí vzniku VŠCHT v Praze byly v roce 2017 uděleny medaile Emila Votočka.
Pamětní medaili dostal také vedoucí Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší, doc. Ing. Karel Ciahotný, CSc.
Ve výzkumné oblasti se doc. Ciahotný zabývá problematikou vývoje, výroby a testování uhlíkatých adsorbentů a adsorbentů na bázi zeolitu, navrhováním adsorpčních zařízení pro oddělování různých složek z plynných směsí a problematikou spalování pevných paliv.
Před svým nástupem na pozici vedoucího ústavu v roce 2006 zastával funkci proděkana FTOP (2000 – 2002) a prorektora pro vědu a výzkum na VŠCHT (2002 – 2005).
Profesor Emil Votoček (1872 – 1950), na jehož počest je medaile pojmenována, se mimořádně zasloužil o vzestup úrovně výuky chemie i vědeckého výzkumu v tomto oboru na pražské polytechnice (předchůdkyni dnešní VŠCHT Praha) v první polovině 30. let minulého století. Byl také vůdčí osobností Vysoké školy chemicko-technologického inženýrství, která vznikla v roce 1920 vyčleněním chemického oboru z pražské polytechniky jako jedna ze sedmi vysokých škol v rámci Českého vysokého učení technického.
Velice gratulujeme.
Autor: Alice Vagenknechtová

Jako každý rok, tak i letos, proběhla dne 14. 12. na Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší vánoční besídka, která se před koncem roku stává neformálním setkáním zaměstnanců, studentů i některých absolventů.
Vedoucí ústavu doc. Ing. Karel Ciahotný, CSc. zhodnotil právě končící rok a také slavnostně předal diplomy za první tři místa ve Studentské vědecké konferenci.
Autor: Alice Vagenknechtová

Ve dnech 25. a 26. listopadu se uskutečnily Dny otevřených dveří na VŠCHT Praha. V rámci DOD byl, kromě jednotlivých studijních oborů vyučovaných na Fakultě technologie ochrany prostředí, prezentován nový mezinárodní projekt Krušnohoří ‑ nová krajina ‑ nové příležitosti, do kterého je zapojen Ústav plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší. Tento projekt je zaměřen především na edukaci studentů středních a vysokých škol v oblasti ekologie. Projekt byl prezentován formou posteru a letáků se základními informacemi a Ing. Martin Janák spolu s Ing. Barborou Miklovou zodpovídali další dotazy studentů.
Informace k projektu najdete na www.erz2020.cz.
Autor: Barbora Miklová

Studentské vědecké konference, která se konala v pondělí 20. 11. 2017, se v sekci Plynná a tuhá paliva, ochrana ovzduší zúčastnilo celkem osm přihlášených studentů magisterského a bakalářského studia.
Studenti představili výsledky svých prací formou prezentací. Při rozhodování o pořadí soutěžících bylo hodnoceno několik kritérií: úroveň prezentace, projev studenta, přínos práce a zodpovězení dotazů komise.
Další informace zde: http://upkoo.vscht.cz/pedagogicka-cinnost/vedecka-cinnost-studentu/svk2017
Autor: Alice Vagenknechtová

Pro studenty předmětu Laboratoř plynných paliv vyšla v říjnu 2017 ve vydavatelství VŠCHT dlouho očekávaná publikace Návody pro laboratorní cvičení z plynných paliv.
Na sepsání publikace se podílel kolektiv autorů z našeho ústavu, jmenovitě pak:
Ing. Veronika Vrbová, Ph.D.
Ing. Lenka Jílková
Ing. Tomáš Hlinčík, Ph.D.
Ing. Zdeněk Beňo, Ph.D.
Text pak odborně posoudil doc. Ing. Luděk Jelínek, Ph.D.
Tato skripta umožní studentům seznámit se s různými analýzami plynných paliv. Studenti si pak budou moci v praxi ověřit své poznatky získané během přednášek a naučí se stanovit jednotlivé sloučeniny, které jsou v plynných palivech obsaženy.
Více informací o publikaci a její online verzi najdete zde:
https://vydavatelstvi.vscht.cz/katalog/publikace?uid=uid_isbn-978-80-7080-972-3
Autor: Alice Vagenknechtová

Již VII. ročník vědecké chemické konference se uskutečnil v pondělí 13. 11. 2017 v aule Gymnázia Zikmunda Wintra v Rakovníku, partnera VŠCHT pro středoškolskou odbornou činnost. Jednalo se o akci, která byla ukázkou propojení chemie s environmentálními vědami a jejich souvislostí s praktickým životem i přírodou. Konference probíhala pod záštitou města Rakovníka.
Letošní ročník byl zaměřen na téma: Silniční doprava a životní prostředí. Příspěvek „Emise z motorových vozidel, technické problémy a možná řešení“ odpřednášel Ing. Marek Staf, Ph.D., a to dokonce dvakrát, dopoledne i odpoledne. Dopolední blok osobně uvedl starosta města Rakovníka, JUDr. Pavel Jenšovský, který se zároveň celé dvouhodinové přednášky zúčastnil spolu s ředitelkou gymnázia, PhDr. Zdeňkou Voráčkovou.
Na organizaci konference se podílel především vyučující chemie na gymnáziu ‑ Ing. Kamil Březina. Celá akce byla hodnocena velmi kladně.
Autor: Alice Vagenknechtová
Ústav plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší a Ústav pro chemické a energetické inženýrství (Univerzita přírodních věd Vídeň, BOKU) budou spolupracovat v bilaterálním projektu zaměřeném na vzdělávání a výzkum v energetice a environmentálním inženýrství. Tento projekt prohloubí vzájemnou spolupráci mezi BOKU a VŠCHT Praha. Spojuje akademiky, výzkumníky a vědce, kteří budou sdílet své společné znalosti, názory a zájmy týkající se energetických a ekologických problémů.
Vědci z obou partnerských institucí budou mít příležitosti ke vzájemné výměně svých vědeckých poznatků, a to zejména při setkání odborníků a na sympoziích, které vytvoří vynikající platformu pro prezentaci objevů, poznání a myšlenek a aktualizaci poznatků všech zúčastněných. Jedním z témat bude i oblast zachycování a ukládání oxidu uhličitého a kromě dalšího budou výzkumné pobyty na partnerských pracovištích skvělou příležitostí i k výměně praktických zkušeností a informací v oblasti termochemické přeměny biomasy.
Akademici z obou institucí budou navštěvovat přednášky na hostujícím pracovišti, které je akreditováno na partnerské univerzitě. Integrované výukové moduly poskytnou komplexní informace a podklady v oblasti energetiky a životního prostředí. Projekt je také ideální šancí pro studenty se zájmem o studium na vyšším evropském standardu. Všechny náklady budou plně financovány z programu AKTION Česká republika - Rakousko.
Projekt bude zahájen k 1. 1. 2018 a bude trvat jeden rok, tedy do 31. 12. 2018.
Předběžná témata:
- Biochar: Production, Characterization and Application - Prof. Christoph Pfeifer
- Air pollution control technology - Duong Van Minh
- Energy-Efficiency measures in commercial buildings - Jan Kotík
- High temperature CO2 sorption from flue gas using carbonate loop - Prof. Karel Ciahotný
- Thermo-chemical biomass conversion & flue gas cleaning - Dr. Marek Staf
- Technologies for Negative CO2 Emissions - Prof. Tobias Pröll
- Pyrolysis of rice husks for energetic utilization - Duong Van Minh
Autor: Alice Vagenknechtová

Za přítomnosti zástupkyně NET4GAS, paní Mgr. Kučerové, bylo uděleno 13. 10. 2017 studentce Bc. Soně Cyprichové motivační stipendium ve výši 25 000 Kč, a to za mimořádné studijní výsledky v akademickém roce 2016/2017.
Motivační stipendium bylo poskytnuto díky finanční podpoře společnosti NET4GAS, s.r.o., generálního partnera Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší.
Letos bylo toto stipendium udělováno již pátým rokem. Soňa Cyprichová je 12. studentkou, které se motivační stipendium podařilo získat.
Autor: Alice Vagenknechtová
Mentoring je velice efektivní nástroj podpory a rozvoje lidského potenciálu, využívaný jak v akademické (na školách, ve vědě a výzkumu), tak i v komerční sféře a byznysu. Smyslem mentoringu je sdílení užitečných informací mezi mentorem a mentorovaným, které pomohou mentorovanému ujasnit si, jakým směrem se ve své profesní dráze chce ubírat. Je to vztah, ve kterém neplatí principy nadřízený a podřízený, ale principy vzájemné kolegiality a důvěry.
Koncepce mentoringového programu na VŠCHT Praha je založena na individuální spolupráci mentee (doktoranda či mladého vědeckého pracovníka) s mentorem (zkušeným pedagogem, výzkumníkem, manažerem či technologem).
V letošním ročníku programu bylo vytvořeno 12 mentoringových dvojic. Mentoringového programu se zúčastnily také dvě studentky doktorského studia z Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší - Ing. Eliška Purkarová a Ing. Erlisa Baraj.
Jejich videorozhovory a také další informace o mentoringovém programu získáte zde:
http://pkc.vscht.cz/mentoring/aktuality_mentoring/videorozhovory
Autor: Alice Vagenknechtová
25.9.2017 proběhne na VŠCHT seminář zaměřený na problematiku vodíkových technologií.
Workshop Potential of high-temperature hydrogen technologies in research and for industry je podporován Česko-bavorskou vysokoškolskou agenturou.
Na programu je kromě prezentací, které proběhnou v místnosti A 402, také exkurze do CV a ÚJV Řež.
Bezplatná registrace na workshop je možná do 15. 9. 2017 na karin.stehlik@cvrez.cz nebo jonas.obermeier@fau.de
Veškeré informace naleznete také na www.tvt.cbi.uni-erlangen.de
Autor: Alice Vagenknechtová
Dne 20. 9. 2017 začalo na Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší řešení nového mezinárodního vzdělávacího projektu Krušnohoří – nová krajina, nové příležitosti financovaného z prostředků EU prostřednictvím Evropského fondu pro regionální rozvoj.
Projekt je zaměřen především na odborné vzdělávání studentů středních a vysokých škol v Euroregionu Erzgebirge/Krušnohoří v oblasti ekologie, energetiky a moderních technologií pro ekologické využití paliv. V rámci projektu jsou studentům středních a vysokých škol v regionu Erzgebirge/Krušnohoří nabízeny odborné semináře, exkurze, e-learningové kurzy, stáže a další vzdělávací aktivity.
Kromě Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší se na řešení projektu podílí také Výzkumný ústav pro hnědé uhlí Most a Technická universita Bergakademie Freiberg z německé strany regionu.
Délka řešení projektu je 36 měsíců.
Odpovědným řešitelem projektu za VŠCHT je doc. Ciahotný, u kterého je možné získat podrobnější informace.
Autor: Alice Vagenknechtová

Ve dnech 12. – 14. 6. 2017 proběhla v Trondheimu v Norsku konference 9th Trondheim Conference on CO2 Capture, Transport and Storage. Tato konference, zaměřená na záchyt, dopravu a ukládání oxidu uhličitého, představuje setkání více než 350 odborníku z celého světa. Ústav plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší měl na této akci také zastoupení, a to celkem ve třech případech. Svými příspěvky v podobě posterů přispěly účastnice k vysoké úrovni konference.
Testing of several types of limestone for cycles high temperature sorption of CO2 (Vrbová)
Sorption capacity of natural czech limestones for use in carbonate loop (Jílková)
Capture of CO2 on hydrotalcite-like compounds in fluidized and fixed-bed reactor (Miklová)
Díky velkému počtu přednášejících byly prezentace rozděleny do 5 tematických sekcí. Posterová část přesáhla více než 100 posterů.
Autor: Alice Vagenknechtová

Dne 6. 6. 2017 složilo na Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší pět studentů státní závěrečné zkoušky (SZZ) a úspěšně obhájilo své diplomové práce.
Součástí SZZ byla i soutěž o tři nejlepší diplomové práce, kterou finančně podpořil generální sponzor ústavu, společnost NET4GAS. Oceněny byly práce studentů: Petr Závěšický, Tomáš Prejda, Jaroslav Suk.
Souhrn obhájených diplomových prací včetně jejich krátkých anotací.
Modelování absorpčního sušení zemního plynu pomocí simulačního programu Aspen Hysys
Bc. Ivan Kovalev
Vedoucí práce: Ing. Hlinčík Tomáš, Ph.D.
Při provozování podzemního zásobníku plynu (PZP) se uskladňovaný zemní plyn vtlačí do horninových struktur, přičemž dochází k jeho sycení vodní parou. Ke snížení obsahu této nežádoucí složky se v plynárenské praxi nejčastěji využívá absorpčního sušení pomocí triethylenglykolu (TEG). Při tomto způsobu sušení zemního plynu může docházet ke změně jeho složení částečným převodem methanu a vyšších uhlovodíku do roztoku TEGu. Cílem diplové práce bude sestavit v programu Aspen Hysys model technologie absorpčního sušení zemního plynu podle reálného zařízení. Dále provést simulace procesu sušení zemního plynu nasyceného vodní parou se zaměřením na sledování účinnosti sušení za různých vstupních podmínek a změny jeho složení při průchodu absorpční kolonou.
Modelování proudění plynu v plynovodech s umístěnými usměrňovači proudění pomocí CFD
Bc. Tomáš Prejda
Vedoucí práce: Ing. Hlinčík Tomáš, Ph.D.
Na předávacích stanicích přepravní soustavy je objem zemního plynu měřen v měřicích tratích, ve kterých může docházet v důsledku konfigurace potrubí k jeho nerovnoměrnému toku a tím i k nepřesnostem měření jeho prošlého objemu. Pro vyrovnání toku zemního plynu v měřicích řadách se používají usměrňovače toku. Cílem diplomové práce je nasimulovat tok zemního plynu v úseku potrubí před ultrazvukovým a clonovým průtokoměrem s umístěným usměrňovačem proudění za vysokého tlaku. K simulacím bude využit software typu CFD - Fluent. Simulace budou zahrnovat tvorbu geometrie modelovaných objektů, výpočetní sítě, výběr vhodného modelu turbulentního proudění a nastavení vhodných počátečních a okrajových podmínek pro vyřešení diferenciálních rovnic modelu.
Měření rosného bodu vody v zemním plynu
Bc. Jaroslav Suk
Vedoucí práce: Ing. Daniel Tenkrát, Ph.D.
Zvýšená vlhkost zemního plynu může způsobovat řadu technických problémů při dopravě a distribuci. Hlavním nebezpečím vyššího obsahu vody v zemním plynu je možnost její kondenzace vlivem snížené teploty. Při zvýšeném výskytu vody v přepravní nebo distribuční soustavě v kapalném stavu, může docházet ke korozi ocelových plynovodů, erozi sedel regulačních členů, zamrzání sítek regulátorů nebo tvorbě hydrátů v případě vysokotlakých plynovodů. Díky přesnému stanovení vlhkosti přepravovaného nebo distribuovaného zemního plynu je možné předcházet nežádoucím technologickým komplikacím. Cílem práce je sestavit a otestovat experimentální aparaturu pro měření teploty rosného bodu vody v plynech a porovnat vybrané analytické metody (přímé i nepřímé) s referenční metodou Karl-Fischerovi titrace a tuto metodiku následně optimalizovat na základě získaných zkušeností.
Korozní praskání vnitřních stěn plynovodů
Bc. Iveta Vacková
Vedoucí práce: doc. RNDr. Petr Sajdl, CSc.
Tato diplomová práce se zabývá korozním praskáním vnitřních stěn plynovodů. V diplomové práci byla řešena problematika praskání stěn plynovodů s důrazem na dvě oblasti: stav a výskyt v praxi a vlastní jev korozního praskání. Byly navrženy vhodné podmínky experimentů SSRT (Slow strain rate test), včetně rozsahu analytické části. Získané výsledky byly srovnány s dřívějšími projekty a jejich výsledky a také se získanými informacemi z literatury.
Stanovení uhlovodíků v zemním plynu Ramanovou spektroskopií
Bc. Petr Závěšický
Vedoucí práce: Ing. Tomáš Hlinčík, Ph.D.
Součástí přepravní soustavy zemního plynu jsou hraniční a vnitrostátní předávací stanice. V těchto stanicích je kvalita zemního plynu sledována pomocí procesních plynových chromatografů (PGC), které měří složení prošlého zemního plynu. Tato metoda je založena na nástřiku zemního plynu do procesního plynového chromatografu, ve kterém nejprve probíhá separace jednotlivých složek zemního plynu a následně jejich detekce. Právě tento způsob kvalitativní analýzy zemního plynu neposkytuje okamžité informace o jeho kvalitě. Mezi další nevýhodu této metody patří nutnost připojení nosných plynů, které vyžadují nemalé provozní náklady. V posledních letech se výzkum v oblasti sledování kvality zemního plynu zaměřuje na využití Ramanovy spektroskopie, která patří mezi ekonomičtější analytické metody v porovnáním s PGC a dále je možné pomocí této metody sledovat aktuální složení prošlého zemního plynu předávacími stanicemi. Diplomová práce bude zaměřena na stanovení uhlovodíků v zemním plynu Ramanovou spektroskopií. Dále také na studiu vlivu tlaku a teploty na stanovení těchto složek v zemním plynu.

Skupina studentů předmětu Technologie ochrany ovzduší a několik pracovníků Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší navštívili 23. 5. 2017 nejmodernější spalovnu komunálního odpadu v Chotíkově.
ZEVO (Zařízení pro energetické využití odpadů) Chotíkov, které se nachází severně od Plzně, bylo zprovozněno v dubnu 2016, kdy se dolaďovaly nedostatky systému, v polovině srpna 2016 přešlo do zkušebního provozu a v současné době pracuje zařízení na plný výkon, avšak stále ve zkušebním provozu.
Spalovna se stala teprve čtvrtým provozem (další se nachází v Praze-Malešicích, v Brně a v Liberci) tohoto druhu v České republice, ale cesta ke spuštění byla dlouhá a nebyla vůbec jednoduchá. Stavba za 2,1 miliardy korun byla několikrát přerušena kvůli žalobám ekologických aktivistů a start se o několik měsíců opozdil. Spalovna, která bude mít životnost 35 let, spotřebuje ročně až 95 000 tun komunálního odpadu z Plzeňského kraje, kde ho vzniká přibližně 250 000 tun ročně. Spalovna je koncipovaná jako zdroj kombinované výroby elektřiny a tepla. Elektrická energie se primárně spotřebovává pro vlastní spotřebu a zbytek generované elektrické energie je vyveden do distribuční sítě. Celá stavba působí velmi moderním dojmem. Dominantou je především komín, ve kterém se pro kontrolu správné funkce technologických procesů provádějí zákonem předepsaná kontinuální kontrolní měření emisí.
Výklad v audiovizuálním centru spolu s prohlídkou zařízení zabral téměř 2,5 hodiny. Za perfektní organizaci a edukativní přístup patří velký díky paní Čížkové a zejména Ing. Veselému.
Autor: Alice Vagenknechtová
Studenti 3. ročníku z Gymnázia Polička navštívili ve čtvrtek 4. května 2017 Ústav plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší. V rámci exkurze, kterou realizoval Ing. Marek Staf, Ph.D., se studenti nejprve dozvěděli informace o historii našeho ústavu, poté si prohlédli studentskou laboratoř a přístrojové vybavení ústavu.
Autor: Alice Vagenknechtová

Ve dnech 19. – 21. 4. 2017 se uskutečnila konference International Forum-Contest of Young Researchers v Petrohradě.
Konferenci každoročně pořádá Saint-Petersburg Mining University. Letošního ročníku se zúčastnilo přes 270 studentů z různých zemí, např. z Ruska, Německa, Ukrajiny, Vietnamu, Polska, Doněcké lidové republiky, Pákistánu, Finska, Kanady, Spojeného království VB a SI, Rakouska, Ázerbájdžánu a také z České republiky.
Ústav plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší reprezentovaly 2 studentky doktorského studia, Barbora Miklová a Tereza Navrátilová.
Studentka Tereza Navrátilová získala skvělé druhé místo v sekci „Development of oil and gas fields and transportation of crude hydrocarbons“.
Gratulujeme!
Autor: Alice Vagenknechtová

Závěrečný seminář k projektu Norských fondů Výzkum vysokoteplotní sorpce CO2 ze spalin s využitím karbonátové smyčky se uskutečnil 7. dubna 2017 v Ballingově sále Národní technické knihovny. Na akci byly prezentovány dosažené výsledky projektu. U mikrofonu se se svými závěrečnými výsledky k projektu vystřídali řešitelé z VŠCHT, ČVUT a ÚJV Řež.
Za VŠCHT Praha zahájila seminář K. Friessová a přivítala účastníky akce. Následovala přednáška K. Ciahotného, který shrnul hlavní aktivity a dosažené výsledky projektu. V následující přednášce M. Stafa byly představeny sorpční vlastnosti materiálů na bázi CaO, jejich přednosti a také nedostatky. V. Vrbová informovala o sorpčních kapacitách vápenců pro záchyt CO2 při jejich opakovaném použití. Hydrodynamice fluidní vrstvy a vlivu na záchyt oxidu uhličitého v systému vysokoteplotní karbonátové smyčky se věnoval příspěvek J. Opatřila. M. Vodička představil návrh systému vysokoteplotní karbonátové smyčky pro záchyt CO2 z pilotní jednotky. Modelování a návrh adsorpční jednotky v ÚJV Řež prezentoval J. Štefica. V. Kočí se zaměřil na životnost CO2 v procesu vysokoteplotní karbonátové smyčky. Druhá z přednášek M. Stafa informovala o praktické aplikovatelnosti procesu karbonátové smyčky v podmínkách České republiky. J. Petrů popsala korozní experimenty konstrukčních materiálů použitelných pro technologie CCS. Na zhodnocení průběhu implementace projektu z pohledu zprostředkovatele programu CZ08 (MF ČR) se zaměřila R. Mánková. Závěrečné slovo celého semináře pronesl K. Ciahotný, který také informoval o možnosti prohlídky experimentálních zařízení na pracovišti řešitele projektu, na kterou se následně vydala část účastníků semináře.
Autor: Alice Vagenknechtová

Studenti doktorského a 1 student bakalářského studia z Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší se 15. 3. 2017 zúčastnili exkurze v ÚVJ Řež, a.s.
V rámci exkurze si mohli studenti detailně prohlédnout výzkumný reaktor LR-0. Jedná se o lehkovodní reaktor nulového výkonu, který slouží jako experimentální reaktor pro měření neutronově fyzikálních charakteristik reaktorů typu VVER a PWR (Vodovodní energetický reaktor). Reaktor LR-0 je řešen univerzálním způsobem, vhodným pro realizaci fyzikálních experimentů na aktivních zónách typu VVER v širokém rozsahu počtu kazet, obohacení paliva, s různou koncentrací H3BO3 v moderátoru, s různým uspořádáním absorpčních elementů v kazetách apod. Velmi důležitou součástí výzkumu je modelování a experimentální ověřování radiačního poškození materiálů vnitroreaktorové vestavby a reaktorových nádob VVER.
Součásti exkurze byla i prohlídka pilotního zařízení pro methanizaci. Aparatura je navržena pro teploty do 500 °C a tlaky až do 8 MPa. Sestavená aparatura umožňuje sledování průběhu dané reakce vodíku a oxidu uhličitého za různých experimentálních podmínek (teplota, tlak, katalyzátor, doba zdržení směsi v reaktoru). V ÚJV Řež je k dispozici tlakový elektrolyzér vody umožňující výrobu vodíku o tlaku až 1,6 MPa. Elektrolyzér je napájen elektřinou vyrobenou ve fotovoltaických článcích. Vyrobený vodík by bylo možné mimo jiné využít také k přeměně na methan s využitím Sabatierovy reakce. Tato problematika je zkoumána v rámci grantového projektu TAČR TA04021669 „Methanizace vodíku a oxidu uhličitého“, jehož řešitelem je Ústav plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší VŠCHT Praha a spoluřešitelem ÚJV Řež. Cílem projektu je doplnit tlakový elektrolyzér v ÚJV Řež o methanizační jednotku schopnou z vodíku vyrobeného elektrolýzou vody za zvýšeného tlaku produkovat methan.
Autor: Alice Vagenknechtová

Ve čtvrtek 15. 12. 2016 proběhla na Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší vánoční besídka, které se zúčastnili zaměstnanci, ale i studenti ústavu. Vedoucí doc. Ing. Karel Ciahotný, CSc. zde také slavnostně předal diplomy za první tři místa ve Studentské vědecké konferenci.
Autor: Alice Vagenknechtová
![]() |
![]() |
![]() |
Spolupráce bude pokračovat i v příštím roce
Praha, 15. prosince 2016: Zástupci společnosti NET4GAS, která je výlučným provozovatelem přepravní soustavy pro zemní plyn, letos již pátým rokem v řadě předali motivační prospěchová stipendia studentům Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší Fakulty technologie ochrany prostředí Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (KAP). Kromě prospěchových stipendií přispěla společnost tradičně i na odměny za soutěž ve Studentské vědecké konferenci, za nejlepší diplomové práce, nejlepší semestrální projekty studentů magisterského studia KAP a nejlepší prezentace výsledků odborných prací studentů doktorského studia. NET4GAS bude v generální partnerství KAP v roce 2017 nadále pokračovat.
„Podporu technického vzdělávání chápeme jako naší společenskou odpovědnost. A to zejména, jedná-li se o obor přímo spjatý s naším oborem podnikání,“ uvádí Simona Holečková, Senior specialista pro personální rozvoj společnosti NET4GAS, a dodává: „Vytvářet vztah se studenty už v průběhu jejich studia se nám osvědčuje v praxi. Například všichni tři studenti, kteří získali motivační stipendium v loňském roce, i letošní stipendistka s naší společností již aktivně spolupracují, což nás velmi těší.“
„Dlouhodobá spolupráce se společností NET4GAS nám dovoluje nejen motivovat studenty ke studiu na našem ústavu, ale také zkvalitnit výuku v magisterském a doktorském studiu našeho oboru,“ říká doc. Ing. Karel Ciahotný, CSc., vedoucí KAP.
Společnost NET4GAS je generálním partnerem Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT v Praze již od roku 2012, a dále je také partnerem Českého vysokého učení technického v Praze. Spolupráce s oběma vysokými školami bude pokračovat i v následujícím roce.
Více informací najdete na webových stránkách www.net4gas.cz v sekci CSR / Firemní filantropie.
Kontakt: Zuzana Kučerová | Mob.: +420 739 537 273 | Email: zuzana.kucerova@net4gas.cz
Společnost NET4GAS, s.r.o., je držitelem výlučné licence pro přepravu zemního plynu (TSO) v České republice. Poskytuje dostatečné kapacity pro domácí a zahraniční poptávku a garantuje bezpečnost a spolehlivost přepravních služeb. Ročně přepravuje okolo 45 miliard m3 zemního plynu (z toho cca 15 % pro domácí spotřebu). Provozuje více než 3800 km plynovodů, tři hraniční předávací stanice, čtyři kompresní stanice a téměř stovku předávacích stanic na rozhraní s vnitrostátní distribucí plynu. Je členem Českého plynárenského svazu, mezinárodních organizací ENTSOG, GIE, EASEE-gas a pracovních skupin IGU a Marcogaz. Zaměstnává více než 500 zaměstnanců.
Autor: Alice Vageknechtová

V pondělí 12. 12. 2016 proběhla na Gymnáziu Z. Wintra v Rakovníku 5. vědecká chemická konference na téma:Průmyslové emise a jejich vliv na lidské zdraví a životní prostředí.
Akce byla pořádána v rámci oslav 170. výročí narození Zikmunda Wintra jako ukázka propojení chemie a environmentálních věd a jejich souvislosti s praktickým životem i přírodou.
Hostem a současně přednášejícím na konferenci byl Ing. Marek Staf, Ph.D., odborný asistent z Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší, jemuž patří poděkování za skvělou přednášku Emise z průmyslových výrob - kyselé plyny, organické látky, skleníkové plyny.
Tato akce měla obrovský úspěch mezi studenty gymnázia, na akci byl přítomen i starosta Rakovníka JUDr. Pavel Jenšovský, který převzal nad konferencí záštitu.
Autor: Alice Vagenknechtová
Dne 9. 12. 2016 úspěšně obhájil svou disertační práci ZPLYŇOVÁNÍ ALTERNATIVNÍCH PALIV A OPTIMALIZACE VLASTNOSTÍ VÝSTUPNÍHO PLYNU Ing. Zdeněk Beňo.
Gratulujeme!
Abstrakt
Práce se zabývá problematikou zplyňování pevných a alternativních paliv dostupných v ČR, především dřevní biomasy. Hlavním cílem práce bylo provedení experimentů u tří perspektivních zařízení vhodných pro kombinovanou výrobu elektrické energie a tepla a vyšetření vlivu použitých primárních opatření na kvalitu plynu a snížení obsahu nežádoucích složek v surovém plynu, především dehtovitých látek. V práci bylo prokázáno, že v případě fluidního zplyňování má přídavek dolomitického vápence pozitivní vliv na účinnost zplyňování, kvalitu výstupního plynu a obsah nečistot. Rovněž byl potvrzen předpoklad o možnosti úspěšné konstrukční úpravy klasického souproudého generátoru s hrdlem za účelem stabilního provozu při použití lignocelulózového paliva nižší kvality. Také byl prokázán velký potenciál vícestupňových zplyňovacích systémů, které jsou schopny v málo měřítkových aplikacích produkovat elektrickou energii s vysokou účinností.
Autor: Alice Vagenknechtová

Ve dnech 23. – 25. listopadu 2016 proběhla na Universitě Ton Duc Thang ve městě Ho Chi Minh mezinárodní konference zaměřená na technologie a inovace v oblasti životního prostředí.
Této akce se zúčastnila početná skupina účastníku z řad našeho ústavu, ale i fakulty.
Mezinárodní konference byla organizována ve spolupráci s Fakultou technologie ochrany technologií (VŠCHT), dále s VŠB, Feng Chia University a Ton Duc Thang univerzity. Konference propojila inženýry, vědce, výzkumníky, studenty, manažery, ale i další odborníky s cílem řešit a diskutovat vznikající environmentální problémy, které souvisí s interakcí mezi průmyslovým rozvojem a životním prostředím.
Více informací zde: http://iceti2016.tdt.edu.vn
Autor: Alice Vagenknechtová

V pondělí 21. 11. 2016 proběhla na Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze odborná konference pro studenty bakalářského i magisterského studia. „Studentská vědecká konference“ (SVK) nabízí studentům možnost představit před odbornou komisí své výsledky získané prací na odborném vědeckém tématu. Velkou motivací je možnost zisku finanční odměny, částečně sponzorované samotnou VŠCHT a z významné části sponzorem z oblasti průmyslu. V tomto roce naše studenty v rámci konference opět finančně podpořila firma NET4GAS, s.r.o. a firma HPST, s.r.o., za což jim patří velké poděkování.
Vyhodnocení Studentské vědecké konference 2016
Autor: Veronika Vrbová
V neděli 16. 10. 2016 byl na ČT2 odvysílán pořad „Nedej se“, zaměřený na ekologickou kauzu v Ostravě.
Uprostřed Ostravy, nedaleko sídliště Fifejdy je velká vodní plocha. Z výparů nad hladinou se člověku motá hlava. Je to laguna R3 a v ní desítky tisíc tun vysoce nebezpečné hmoty Jde o tzv. nadbilanční kaly, které tu kvůli údajně chybnému odhadu zbyly po předchozí etapě likvidace staré ekologické zátěže Laguny OSTRAMO. Právě teď se rozhoduje, co s tím, postup úřadů vyvolává znepokojení.
K problému se odborně vyjádřili vedoucí Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší, doc. Ing. Karel Ciahotný, CSc. a děkan FTOP doc. Ing. Vladimír Kočí, Ph.D.
Celý pořad je možné zhlédnout zde: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10782831463-nedej-se-plus/216562248410030-zakaleno/
Autor: Alice Vagenknechtová

V úterý 11. 10. 2016 navštívilo devět studentů magisterského studia zemědělskou bioplynovou stanici v Dublovicích.
Exkurze byla uskutečněna v rámci předmětu Plynná biopaliva, ve kterém se studenti seznamují se vznikem bioplynu a jeho využitím. Pan Ing. Dědina, který nás po bioplynové stanici již několikátý rok provázel, ukázal studentům veškeré zázemí bioplynové stanice. Prohlídka začala dopravou používaného substrátu, kterým je na této bioplynové stanici kejda skotu, kukuřičná siláž, senáž, hnůj a odpadní suroviny, dále si mohli studenti prohlídnout fermentory, plynojemy a kogenerační jednotky. Instalovaný výkon bioplynové stanice je 1950 kW/h. Zajímavostí na této bioplynové stanici je například fotobioreaktor na pěstování řas, ORC systém nebo adsorbér naplněný impregnovaným adsorpčním materiálem pro odstraňování sulfanu z bioplynu.
Více informací o bioplynové stanici naleznete na: http://www.zsdubloviceas.eu/
Autor: Veronika Vrbová

Za přítomnosti zástupkyň společnosti NET4GAS, s.r.o., paní Holečkové a Kučerové, bylo 7. 10. 2016 studentce Ivetě Vackové uděleno motivační stipendium ve výši 25 000 Kč za mimořádné studijní výsledky v akademickém roce 2015/2016.
Motivační stipendia jsou každoročně udělována díky finanční podpoře společnosti NET4GAS, s.r.o., která je generálním partnerem Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší. Letos bylo toto stipendium uděleno již popáté.
Autor: Alice Vagenknechtová

Novým přírůstkem do přístrojového vybavení ústavu je analyzátor porézní struktury pevných látek Coulter SA 3100 od výrobce Beckman Coulter. Jedná se o novější verzi přístroje stejného označení, kterým disponuje náš ústav již 18 let.
Další informace o přístroji jsou v sekci Přístrojové vybavení
Foto přejato z www.beckmancoulter.com
Autor: Karel Ciahotný

Dne 10. 9. 2016 nás ve věku 87 let opustil doc. Ing. Jiří Šimánek, CSc., dlouholetý pracovník ústavu.
Svůj profesní život na VŠCHT Praha doc. Šimánek zasvětil problematice čištění plynů a měření vlhkosti plynu. Jím navržená a vyráběná čidla pro měření vlhkosti plynu pracovala spolehlivě řadu let v tranzitní soustavě zemního plynu dopravující plyn z Ruska do západní Evropy.
Po dlouhá léta působil doc. Šimánek jako ročníkový učitel studentů prvního ročníku Fakulty technologie paliv a vody na VŠCHT Praha. V letech 1990 – 1991 zastával funkci vedoucího Ústavu plynárenství, koksochemie a ochrany ovzduší. Během svého působení na VŠCHT Praha vychoval řadu doktorandů, kteří se úspěšně prosadili v palivářském průmyslu i v dalších průmyslových oborech.
Budeme na něj vždy s úctou vzpomínat.
Autor: Karel Ciahotný
K 1. 7. 2016 se mění název ústavu Ústav plynárenství, koksochemie a ochrany ovzduší na nový název Ústav plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší, v anglické verzi Department of gaseous and solid fuels and air protection.
Autor: Alice Vagenknechtová
Vedoucí Ústavu plynárenství, koksochemie a ochrany ovzduší doc. Ing. Karel Ciahotný, CSc.
představil pro Český rozhlas v Magazínu Leonardo projekt karbonátové smyčky
HITECARLO. Rozhovor si lze poslechnout zde (od 13 minuty):
http://www.rozhlas.cz/leonardo/magazinleonardo/_zprava/jak-na-skodlive-emise-co2-vysokoteplotni-karbonatovou-smyckou--1627105
Autor: Alice Vagenknechtová

V týdnu od 20. ‑ 26. 6. 2016 proběhla ve skanzenu Stará Ves, který je součástí Podkrušnohorského zooparku Chomutov, demonstrační výroba dřevného uhlí v milíři, na které se personálně podílel také Ústav plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší.
Stavbu a zapálení milíře provedl Ing. Jiří Kadera, který je jedním z největších odborníků v ČR na historické technologie zaměřené na získávání kovů a výrobu dřevného uhlí. Experiment započal v pondělí 20. června stavbou milíře, která byla dokončena v úterý dopoledne. Hned poté byl milíř zapálen.
Samotný proces probíhal uspokojivě bez závažných událostí, avšak po rozhrabání milíře byla zjištěna nestejnoměrná transformace materiálu. Důvodem bylo umístění milíře, který byl postaven na otevřeném a větrném místě. Proces karbonizace dřeva tak probíhal na straně vystavené větru mnohem intenzivněji, než na straně protější.
I přes tuto komplikaci je možné zhodnotit experiment velice kladně a přínosně. Získaný materiál a informace budou nepochybně využity k výuce studentů Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší.
Během týdne probíhal v areálu skanzenu zároveň i doprovodný výukový program pro žáky základních a středních škol z Chomutova a okolí, který vedl Ing. Zdeněk Beňo. Program byl zaměřen především na srozumitelné objasnění podstaty experimentu a rovněž na demonstraci základních chemických dějů interaktivní formou.
Autor: Zdeněk Beňo

Sedm studentů 2. ročníku magisterského studia na Ústavu plynárenství, koksochemie a ochrany ovzduší úspěšně složilo 7. 6. 2016 státní závěrečné zkoušky (SZZ) a obhájilo své diplomové práce.
Součástí SZZ byla i soutěž o 3 nejlepší diplomové práce, kterou finančně podpořil generální sponzor ústavu, společnost NET4GAS.
- Pavel Procházka
- Jan Votava
- Jana Jurášová
Níže je uveden souhrn diplomových prací, včetně jejich krátkých anotací.
Testování katalyzátorů pro konverzi CO s vodní parou
Bc. Jana Jurášová
Vedoucí práce: Ing. Hlinčík Tomáš, Ph.D.
Diplomová práce je zaměřena na testování katalyzátorů pro konverzi oxidu uhelnatého vodní parou. Předpokládá se, že díky konverzi CO s vodní parou může být zvýšena účinnost zplyňování a sníženy emise oxidu uhelnatého v produkovaném plynu ze zplyňování hnědého uhlí, díky konverzi oxidu uhelnatého na oxid uhličitý. Práce bude zaměřena na použití vybraných katalyzátorů pro konverzi oxidu uhelnatého na oxid uhličitý a zároveň bude v práci kladen důraz na vliv sulfanu v modelovém plynu. Experimentální měření bude provedeno s modelovým plynem (50 obj. % N2 a 50 obj. % CO) a v případě katalyzátoru na bázi niklu, s modelovým plynem s obsahem sulfanu. Na závěr budou tyto výsledky pro oba modelové plyny porovnány a bude zhodnocen vliv sulfanu v modelové směsi na účinnost katalyzátoru.
Skladování stlačeného zemního plynu v nádobách s adsorpční výplní
Bc. Petr Lenkvík
Vedoucí práce: doc. Ing. Karel Ciahotný, CSc.
Práce je zaměřena na testování různých komerčně dostupných adsorbentů pro zvýšení skladovací kapacity ocelových tlakových lahví používaných v motorových vozidlech pro skladování CNG. Dále se práce zabývá vlivem vyšších uhlovodíků a odorantů v zemním plynu na celkovou skladovací kapacitu a její pokles v důsledku permanentní sorpce těchto látek v adsorbentu. Proměřením adsorpčních kapacit jednotlivých sorbentů bylo dosaženo srovnání skladovacích kapacit adsorbentů mezi sebou na základě jejich fyzikálních vlastností a porovnání technologie adsorbovaného zemního plynu (ANG) s technologií stlačeného zemního plynu (CNG).
Katalytická hydrogenace oxidu uhličitého vodíkem na methan
Bc. Jan Votava
Vedoucí práce: Ing. Hlinčík Tomáš, Ph.D.
Katalytická reakce oxidu uhličitého a vodíku, při níž vzniká methan a voda, je známa více než sto let a bývá po svém objeviteli označována jako Sabatierova reakce. V posledních letech ale její význam vzrostl v souvislosti s výrobou syntetického zemního plynu (SNG) za účelem využití přebytků elektrické energie z obnovitelných zdrojů, které by se použily k elektrolytické výrobě vodíku. Vodík by pak reagoval s oxidem uhličitým získaným např. ze spalin elektráren za vzniku methanu, který je na rozdíl od vodíku možné vtláčet do plynárenské soustavy. Literární část diplomové práce se zabývala možnostmi využití katalyzátorů této reakce. V experimentální části pak byl testován katalyzátor na bázi niklu. Byla provedena laboratorní měření se dvěma modelovými plyny. První plyn měl přesné stechiometrické složení reakce, zatímco druhý navíc obsahoval oxid siřičitý v množství odpovídajícím jeho maximálnímu povolenému obsahu ve spalinách. Na závěr byly porovnány výsledky pro oba modelové plyny a byl zhodnocen vliv oxidu siřičitého na katalytickou reakci.
Vliv provozní teploty a tlaku na retrográdní kondenzaci vyšších uhlovodíků v potrubní soustavě
Bc. Pavel Procházka
Vedoucí práce: Ing. Tomáš Hlinčík, Ph.D.
Tato diplomová práce se zabývá vlivem provozní teploty, tlaku a složení zemního plynu na retrográdní kondenzaci vyšších uhlovodíků v plynárenské potrubní soustavě. V literární části diplomové práce je zpracována rešerše problematiky vyšších uhlovodíků v zemním plynu a jsou zde popsány metody stanovení rosného bodu uhlovodíků. V teoretické části je představen použitý simulační program a jsou zde popsány veškeré použité výpočty. Závěrečná část shrnuje výběr vhodné výpočetní metody, je zde diskutován vliv typických změn provozních podmínek na kondenzaci uhlovodíků v zemním plynu a je popsáno kondenzační chování modelového tranzitního zemního plynu. Na závěr jsou uvedeny výsledky modelování složení zemního plynu.
Záchyt oxidu uhličitého ze spalin na přírodních vápencích, modifikovaných sorbentech a sorbentech připravených z prekurzorů
Bc. Barbora Miklová
Vedoucí práce: Ing. Marek Staf, Ph.D.
Cílem této práce je ověřit technologii na záchyt oxidu uhličitého (CO2) za použití vysokoteplotní karbonátové smyčky. Oxid uhličitý je plyn, který je generován řadou přírodních dějů, nebo vzniká v důsledku lidské činnosti, mezi níž patří především spalování fosilních paliv. Antropogenní vlivy jsou všeobecně považovány za hlavní příčinu zvyšování jeho koncentrace v ovzduší. Tento nárůst má za následek jev zvaný skleníkový efekt, ten má dopad na oteplování atmosféry a s tím spojené klimatické změny. Ke snižování koncentrace tohoto skleníkového plynu je používána celá řada technologií. Tato práce je zaměřena na jednu z metod CCS (Carbon Capture and Storage) neboli zachycování a ukládání oxidu uhličitého, a to na technologii post combustion ‑ záchyt CO2 ze spalin. Proces karbonátové smyčky se jeví jako výhodný přístup k čištění spalin, díky použití oxidu vápenatého jako regenerovatelného sorbentu. Během práce bylo provedeno měření sorpční kapacity různých druhů vápenců pro záchyt CO2 na laboratorní modelové aparatuře. Byla otestována možnost potlačení nežádoucího vlivu deaktivace vzorku při procesu kalcinace/karbonatace. Dalším z cílů práce bylo porovnat dlouhodobou stabilitu sorpčních kapacit u přírodních vápenců a modifikovaných sorbentů a navrhnout změny, které by vedly ke snížení deaktivace sorbentu v procesu karbonátové smyčky.
Studium sorpce SO2 v podmínkách reálného odsiřovacího procesu
Bc. Jiří Šrámek
Vedoucí práce: doc. Ing. Václav Koza, CSc.
Tato diplomová práce je zaměřena na vyhodnocení optimálního nastavení průtoku plynu na předávacích stanicích do distribučních zón v závislosti na spotřebě plynu v průběhu roku tak, aby docházelo k optimálnímu a spolehlivému řízení předávacích stanic.
Porovnání metod používaných v plynárenství pro výpočet kompresibilitního faktoru
Bc. Tereza Navrátilová
Vedoucí práce: doc. Ing. Tomáš Hlinčík, Ph.D.
Kompresibilitní faktor patří mezi nejdůležitější veličiny používané v plynárenství. Pomocí kompresibilitního faktoru lze vypočítat množství prošlého objemového množství plynu za konkrétních provozních podmínek. Výpočet probíhá vzhledem k známým vztažným podmínkám. Kompresibilitní faktor následně umožňuje výpočet energetického toku zemního plynu mezi předávacími stanicemi. Pro výpočet kompresibilitního faktoru se v plynárenské praxi používají různé výpočtové metody založené na viriálním rozvoji. V prezentaci práce se budu zabývat porovnáváním metod vytvořených pro předávky zemního plynu a stavových rovnic (Peng-Robinson a Redlich-Kwong-Soave). Dále budu provádět výpočty kompresibilitního faktoru metodami SGERG-88, AGA8-DC92 a AGA NX-19 pro různé provozní podmínky a pomocí stavových rovnic Peng-Robinson a Redlich-Kwong-Soave. Výsledky výpočtů budu také porovnávat s výpočetní metodou GERG 2008. Cílem práce je stanovit rozdíly mezi jednotlivými metodami v mezích jejich použitelnosti.
Autor: Alice Vagenknechtová

Deset účastníků z řad zaměstnanců a studentů doktorského a magisterského studia absolvovalo v pátek 13. 5. 2016 exkurzi na koksovně v Třinci (Třinecké železárny, a.s.).
Koksovna je jednou z 3 fungujících koksoven v republice a řadí se mezi ty menší. Třinecká koksovna disponuje dvěma koksárenskými bateriemi, z nichž každá má 72 komor, a vyrobený koks je využíván v Třineckých železárnách k výrobě surového železa. V současné době probíhá rozsáhla rekonstrukce jedné z koksárenských baterií (označení KB 11), v hodnotě 1,2 miliardy korun, která by měla zajistit životnost baterie na dalších 25 let.
Exkurze byla velice zajímavá a přínosná, účastníci si mohli prohlédnout jak samotnou výrobu koksu, tak také související provoz ‑ chemickou část koksovny.
Více informací o společnosti Třinecké železárny, a.s. naleznete na: http://www.trz.cz/.
Autor: Alice Vagenknechtová
Dne 12. 5. 2016 úspěšně obhájila svou disertační práci „Odstraňování oxidu uhličitého ze spalin“ Ing. Jana Smutná.
Gratulujeme!
Abstrakt
Tato práce je v kontextu problematiky záchytu CO2 adsorpcí zaměřena na zhodnocení možnosti přípravy vhodného adsorpčního materiálu pro CO2 pomocí imobilizace specifických složek na povrchu běžně dostupných komerčních sorbentů v laboratorních podmínkách a na praktické ověření konceptu rotačního adsorbéru pro adsorpci CO2 ze spalin v provozních podmínkách hnědouhelné elektrárny.
Po provedení testů zaměřených především na stanovení sorpční kapacity adsorbentů a porovnáním impregnovaných a nemodifikovaných vzorků bylo zjištěno, že vlivem pouhé imobilizace funkční složky na povrchu nedochází ke stabilnímu zlepšení adsorpční kapacity vzorků pro CO2. V provozních podmínkách byly provedeny kontinuální experimenty zaměřené na vyhodnocení adsorpční kapacity sorbentů pro CO2 ze spalin s obsahem konkurenčních složek SO2, NOx a vody. Tyto experimenty potvrdily technickou využitelnost navržené metody adsorpce při separaci CO2 ze spalin.
Autor: Alice Vagenknechtová

V rámci 4. ročníku konference ICCT (International Conference on Chemical Technology) v Mikulově proběhl 26. 4. 2016 seminář „Zachycování a ukládání CO2“. Seminář byl organizován v rámci projektu „Výzkum vysokoteplotní sorpce CO2 ze spalin s využitím karbonátové smyčky“ (NF-CZ08-OV-1-005-2015), který je podpořen grantem z Norska ‑ Program CZ08 „Pilotní studie a průzkumy pro CCS technologie“.
Program semináře byl velmi pestrý, rozdělený do několika sekcí: výzkum vysokoteplotní sorpce CO2 ze spalin s využitím karbonátové smyčky; studie pilotních technologií CCS pro uhelné zdroje v České republice; příprava výzkumného pilotního projektu geologického ukládání CO2 v České republice (REPP-CO2) a projekty financované z TAČR.
Semináře se zúčastnilo přibližně 60 lidí, za projekt NF byly z FTOP představeny celkem 3 přednášky:
- Staf M., Ciahotný K., Jílková L., Vrbová V. - Comparison of Hydrotalcite and Natural Limestones for Reversible Capture of Carbon Dioxide from Flue Gas
- Zakuciová K., Kočí V. - Life Cycle Assessment of High Temperature Sorption of CO2 by Carbonate Loop
- Poláčková J., Petrů J., Berka J., Marušáková D., Janák M. – The Study of High-Temperature Resistant Materials for Use in Calcium Looping Technologies for CCS
Prezentace uvedené v rámci semináře byly na vysoké úrovni a celý seminář byl velmi kladně hodnocen.
Více informací o konferenci ICCT naleznete na: www.icct.cz.
Autor: Alice Vagenknechtová

Každoroční konference určená pro mladé vědecké pracovníky proběhla ve dnech 20. ‑ 22. 4. 2016 v ruském St. Petersburgu (Mining University).
Z Ústavu plynárenství, koksochemie a ochrany ovzduší se této akce zúčastnili 4 studenti doktorského studijního programu, kteří představili své prezentace v pracovních skupinách „Ochrana životního prostředí“ a „Zařízení, dopravní obslužnost a energetická účinnost důlních podniků“.
Velkým úspěchem bylo ocenění našich studentů ‑ dvě 3. místa (Ing. Katerina Maneva a Ing. Tomáš Hudský) a především 1. místo Ing. Veroniky Šnajdrové.
Všem oceněným blahopřejeme!
Autor: Alice Vagenknechtová

Dne 12. 4. 2016 proběhla exkurze v Elektrárně Opatovice, a.s. (Opatovice nad Labem), které se zúčastnili studenti předmětu Technologie ochrany ovzduší a studenti doktorského programu Ústavu plynárenství, koksochemie a ochrany ovzduší. Celkem se exkurze zúčastnilo 13 osob z řad studentů a zaměstnanců ústavu.
Exkurze byla rozdělena na dvě části. První část zahrnovala všeobecnou prezentaci podniku a následně grafické představení nejdůležitějších úseků technologie, doplněné o popis úprav kotlů, technologie odlučování TZL, NOX a SO2. Druhou částí exkurze byla prohlídka vybraných technologických úseků.
Velký dík za možnost uskutečnit tuto akci patří vedení podniku Elektrárny Opatovice, a.s., a to zejména za přípravu vynikající prezentace technologie, ochotu obětovat více než čtyři hodiny svého pracovního času edukaci studentů VŠCHT Praha a v neposlední řadě za poskytnutí veškerého hostitelského komfortu.
Více informací o Elektrárně Opatovice naleznete na: http://www.eop.cz/.
Autor: Marek Staf

V rámci 5th Annual International Conference on Sustainable Energy and Environmental Sciences (SEES 2016) byly prezentovány výsledky projektu „HITECARLO“ .
Konference proběhla ve dnech 22. – 23. 2. 2016 v hotelu Fort Canning v Singapore a z našeho ústavu se jí zúčastnili tři pracovníci, kteří představili své přednášky a postery.
Prezentace Ing. Marka Stafa, Ph.D. byla oceněna jako nejlepší práce.
Centrum aplikovaného výzkumu Dobříš (CAVD), jeden z nejmodernějších vědecko-technických parků v Evropě, bylo slavnostně otevřeno. V současné chvíli je centrum ve zkušebním provozu, který potrvá do jarních měsíců roku 2016, kdy dojde k plnému zahájení provozu.
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze uzavřela s Centrem aplikovaného výzkumu Dobříš dne 15. 8. 2011 smlouvu o spolupráci týkající se využití prostor vědeckotechnického parku (VTP) Dobříš pro výzkumné účely. Fakulta technologie ochrany prostředí VŠCHT Praha považuje spolupráci s CAVD, s.r.o. za přínosnou.
Aplikovaný výzkum prováděný Fakultou technologie ochrany prostředí VŠCHT Praha ve spolupráci s CAVD, s.r.o. v prostorách vědeckotechnického parku VTP Dobříš se týká následujících činností:
- Recyklace vyčištěných odpadních vod
- Zkušební obytná jednotka využívající vyčištěnou splaškovou odpadní vodu
- Vývoj fermentační jednotky pro výrobu biopaliv druhé generace
- Optimalizace provozu technologie zplynění dřevní štěpky, čištění vyrobeného plynu a jeho použití k výrobě tepla a elektřiny v kogenerační jednotce
- Vývoj technologie energetického využití separované organické složky komunálního odpadu
- Vývoj technologie briketování dřevního odpadu a odpadu ze zplyňovacího generátoru
- Vývoj technologie kompostování separované části komunálního odpadu a následného energetického využití kompostu
Spolupráce s CAVD přinese fakultě laboratorní prostory vybavené přístrojovou technikou, ubytovací prostory pro vědecké pracovníky FTOP pracující v CAVD, kontakty na průmyslové subjekty podílející se na činnosti CAVD a možnosti zapojení do výzkumných aktivit formou smluvního výzkumu (u projektů, kde VŠ nemohou být přímým partnerem), či přímého zapojení do výzkumných projektů.
Další benefity pro školu
- Smlouva o pronájmu vybavených laboratorních prostor a ubytovacích prostor za příznivou cenu
- Možnost expanze pracovišť fakulty, která z důvodu prostorového omezení v Dejvicích nepřipadá v úvahu
Za FTOP
Prof. Ing. Pavel Jeníček, CSc., vedoucí Ústavu technologie vody a prostředí
Doc. Ing. Karel Ciahotný, CSc., vedoucí Ústavu plynárenství, koksochemie a ochrany ovzduší
Doc. Ing. Vladimír Kočí, Ph.D., děkan Fakulty technologie ochrany prostředí
Více informací o Centru aplikovaného výzkumu Dobříš najdete na: www.cavd.cz.
Autor: Alice Vagenknechtová
Praha, 15. října 2015: Zástupci společnosti NET4GAS letos již čtvrtým rokem v řadě předali, v rámci programu Blíž poznání, motivační prospěchová stipendia studentům Ústavu plynárenství, koksochemie a ochrany ovzduší (ÚPKOO) Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Tři studenti získali za výjimečné výsledky stipendium ve výši 20 000 Kč. Kromě prospěchových stipendií přispívá společnost NET4GAS i na odměny za Studentskou vědeckou konferenci, nejlepší diplomové práce, nejlepší semestrální projekty studentů magisterského studia a nejlepší prezentace výsledků odborných prací studentů doktorského studia.
„Dlouhodobá spolupráce se společností NET4GAS nám dovoluje nejen motivovat studenty ke studiu na našem ústavu, ale především zkvalitnit výuku v magisterském a doktorském studiu našeho oboru. Někteří studenti po vyhlášení motivačního stipendia přistupují ke studiu opravdu zodpovědně s cílem jeho získání,“ říká doc. Ing. Karel Ciahotný, CSc., vedoucí ÚPKOO.
Jedním z cílů programu NET4GAS Blíž poznání, do kterého spolupráce s vysokými školami spadá, je překonávat trend snižování zájmu mladých lidí o technické obory a navazující nedostatek kvalifikovaných technických pracovníků v průmyslu. „Podporu technického vzdělávání chápeme jako naší společenskou odpovědnost, a to zejména, jedná-li se o obor přímo spjatý s naším oborem podnikání,“ uvádí Jana Koverdynská, senior specialista pro personální rozvoj společnosti NET4GAS, a dodává: „Vytvářet vztah se studenty už v průběhu jejich studia se nám osvědčuje v praxi. Těší nás, že dva ze tří oceněných studentů s naší společností již aktivně spolupracují.“
Student Jiří Šrámek si zvolil diplomovou práci na téma zadané společností NET4GAS a jeden ze zaměstnanců společnosti bude jeho odborným konzultantem. Student Jan Mlynár je momentálně na stáži v dispečinku společnosti. „Rád bych šel po absolvování VŠCHT přímo do oboru. Stáží v NET4GAS získávám cenné zkušenosti z reálného provozu, které, doufám, po ukončení studia zúročím. Je to i skvělá příležitost vyzkoušet si teoretické znalosti ze školy v praxi,“ popisuje Jan Mlynár. Jiří Šrámek doplňuje: „Zisk motivačního stipendia beru nejen jako vynikající finanční ohodnocení celoroční práce, ale zároveň jako dobrý odrazový můstek k mé budoucí pracovní kariéře.“
Společnost NET4GAS je již od roku 2012 generálním partnerem Ústavu plynárenství, koksochemie a ochrany ovzduší Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a dále hlavním partnerem Českého vysokého učení technického v Praze. V regionech, ve kterých NET4GAS působí, pomáhá také středním, základním a mateřským školám.
Více informací najdete na webových stránkách www.net4gas.cz v sekci CSR/Firemní filantropie.
Kontakt: Zuzana Kučerová | Mob.: +420 739 537 273 | Email: zuzana.kucerova@net4gas.cz
Autor: Alice Vagenknechtová